Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Żydowska organizacja domaga się zwrotu mienia przez Polaków
Kategoria: Wiadomości   Środa, 26 kwiecień 2017 10:15 Autor: admin

Żydowska organizacja domaga się zwrotu mienia przez Polaków

Europejski Instytut Dziedzictwa Zagłady w swoim najnowszym raporcie oskarża nasz kraj, iż jako jedyne państwo Unii Europejskiej wciąż nie posiada prawa regulującego zwrot żydowskiego mienia zarekwirowanego w czasie II wojny światowej. Żydzi domagają się przy tym specjalnego traktowania, ponieważ nie wystarcza im deklaracja ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, iż sprawa ta jest rozpatrywana wraz z roszczeniami innych obywateli.

Wspomniana organizacja powstała w lipcu 2009 roku na mocy Deklaracji Terezińskiej, która została podpisana w Pradze przez 46 państw europejskich, w tym przez 27 ówczesnych członków Unii Europejskiej. Dokument był niezobowiązujący, ale jego sygnatariusze zadeklarowali chęć restytucji mienia żydowskiego zarekwirowanego w wyniku wybuchu II wojny światowej, a także roztoczenia opieki nad żydowskimi miejscami pamięci. W sprawie aktywów pozostałych po europejskich Żydach państwa firmujące dokument miały stworzyć poświęcone temu zagadnieniu prawo.

Instytut nie jest zadowolony z kwestii rozwiązania tego problemu w Polsce, jako jedynym kraju UE, a także w Bośni i Hercegowinie nienależącej do unijnych struktur. Oba państwa miały nie podążyć wzorem zachodniej części Europy, która już po wojnie stworzyła specjalne przepisy regulujące zwrot żydowskiego mienia zagrabionego w czasie II wojny światowej. Raport organizacji w polskim kontekście zwraca uwagę, iż Polska była przed 1939 rokiem krajem z największą populacją żydowskiej ludności, lecz blisko 90 proc.nie przeżyło konfliktu.

Niewystarczająca jest przy tym dla Żydów deklaracja ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, który w ubiegłym roku stwierdził, iż restytucja mienia trwa w naszym kraju od blisko dwóch dekad, a religijne i etniczne tło nie ma w tym kontekście znaczenia, ponieważ wszyscy obywatele są traktowani równo. Holocaust ma być jednak wydarzeniem specjalnym, które ma zobowiązywać Polskę do stworzenia specjalnych przepisów prawnych.

Na podstawie: rp.pl, theguardian.com

--------------------

W roku 2009 rządy 46 państw w ramach tzw. Deklaracji Terezińskiej obiecały przekazać wynagrodzenie ofiarom grabieży za lata po 1930 – ze względu na zaawansowany wiek ocalałych z Holokaustu.

Raport, który ma zostać przedstawiony w czwartek, skarży Polskę m.in. o to, że jest „najbardziej wierutnym przykładem” niewywiązania się ze zobowiązań podjętych w wyżej wymienionym dokumencie. Twórcy dokumentu wskazują, że Polska miała największą żydowską populację w Europie i aż 90 procent tej populacji nie przeżyło wojny.

Pośród wschodnioeuropejskich krajów Bośnia-Herzegowina i Polska są jedynymi krajami, które nie wprowadziły w życie rozwiązań prawnych mających na celu zwrot mienia zagrabionego zarówno w okresie Holokaustu, jak i komunizmu, a są one krajami, gdzie obydwa te rodzaje zawłaszczeń miały miejsce – czytamy w raporcie, do którego dotarł „Guardian”.

Jego autorzy ubolewają, że obecnie połowa z 500 tys. ocalonych z Holokaustu Żydów żyje w ubóstwie. Wezwano Polskę do wdrożenia zobowiązań terezińskich i zwrotu mienia przy pomocy specjalnych praw.

Zwykłe prawa dotyczą zwykłych wydarzeń. Ale Holokaust był wydarzeniem nadzwyczajnym i nie ma sensu stosowania zwykłego prawa do sytuacji, w której tak wiele nie posiadającej spadkobierców własności nagle pojawiło się jako rezultat masowego mordowania milionów ludzi – czytamy.Źródło (kompilacja): Parezja, AUTONOM.PL


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 26 kwiecień 2017 13:59
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Żydowska organizacja domaga się zwrotu mienia przez Polaków