Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Masakra chrześcijan na początek ramadanu
Kategoria: Wiadomości   Niedziela, 28 maj 2017 10:31 Autor: admin

Masakra chrześcijan na początek ramadanu

Zamaskowani bandyci otworzyli wczoraj ogień do autobusu pełnego koptyjskich chrześcijan, w tym wielu dzieci, na południe od Kairu. Zabili co najmniej 28 osób i ranili 25.

Żadna grupa nie przyznała się jeszcze do odpowiedzialności za atak, ale nosił on znamiona wcześniejszych akcji Państwa Islamskiego. Islamscy bojówkarze od lat prowadzą rebelię, głównie w północnej części Półwyspu Synaj, jednakże coraz więcej ataków ma miejsce również w głebi kraju.

Atak nastąpił, gdy autobus jechał boczną drogą przez pustynię do klasztoru Św. Samuela Spowiednika w Maghagha, około 220 kilometrów na południe od Kairu. Świadkowie widzieli około 8 – 10 napastników w mundurach wojskowych i maskach.

Bojówkarze, w mundurach polowych, zatrzymali autobus i podając się za funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa wsiedli do środka. Oddzielili kobiety i dzieci, skonfiskowali telefony i kazali mężczyznom recytować szahadę, islamskie wyznanie wiary. Kiedy ci odmówili, mordercy otworzyli ogień.

Według portalu Copts United tylko troje dzieci przeżyło atak, nie wiadomo, czy większość lub wszystkie ofiary były dziećmi.

Prezydent Abdel-Fattah el-Sissi zwołał spotkanie ze swymi doradcami, a omówienia sytuacji po ataku.

Był to czwarty atak na koptów od końca ubiegłego roku. W kwietniu, w niedzielę Palmową, miały miejsce zamachy samobójcze na dwa kościoły na północ od Kairu; w grudniu bomba wybuchła w kościele w Kairze. W atakach zginęło co najmniej 75 osób. ISIS wzięło odpowiedzialnośc za morderstwa i zapowiedziało więcej ataków.

Pod koniec kwietnia Egipt odwiedził papież Franciszek, między innymi dla okazania poparcia dla chrześcijan w kraju o muzułmańskiej większości (10% wśród 93 mln obywateli). Franciszek oddał hołd ofiarom grudniowego bombardowania w kościele św. Piotra w Kairze. Po wizycie papieża ISIS poprzysięgło eskalację napadów na chrześcijan, ostrzegając muzułmanów, żeby trzymali się z dala od chrześcijańskich zgromadzeń i ambasad zachodnich, ponieważ stanowią one cele dla dżihadystów.

Koptowie egipscy wsparli generała el-Sissiego w 2013 roku, kiedy w wyniku ludowej rewolty wspartej przez wojsko usunął swego islamistycznego poprzednika Mohammeda Morsiego, aktywistę Bractwa Muzułmańskiego. W rezultacie nasiliły się ataki na domy chrześcijańskie, przedsiębiorstwa i kościoły, szczególnie na południu kraju, w sercu koptyjskiego Egiptu.

27 maja, rozpoczęło się islamskie święto, ramadan.

 

Źródło: Euroislam


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Niedziela, 28 maj 2017 12:15
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Masakra chrześcijan na początek ramadanu