Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Amerykańskie wojska kierują natarciem na Rakkę
Kategoria: Wiadomości   Czwartek, 01 czerwiec 2017 10:04 Autor: admin

Amerykańskie wojska kierują natarciem na Rakkę

Sytuacja w Syrii znów ewoluuje. Miasto Rakka, samozwańcza stolica tzw. Państwa Islamskiego, znajduje się w zasięgu wzroku wojsk amerykańskich i Kurdów. Pojawiły się nowe punkty zapalne - proirańskie bojówki grożą przekroczeniem wschodniej granicy Syrii, natomiast na południu trwają walki między syryjskimi siłami rządowymi a "uzbrojoną opozycją", która jest wspierana przez USA.

Inwazja na Rakkę wkrótce wejdzie w kolejną fazę. W ostatnim czasie siły zbrojne USA wraz z Peszmergami bez większych problemów zdołały zbliżyć się do tego miasta. Bojownicy ISIS najwyraźniej wycofali się z przedmieścia, aby pilnować Rakki i przygotować się na odparcie ataku. Amerykańscy wojskowi i Kurdowie znajdują się już przy mieście i odcięli najważnejsze trasy zaopatrzeniowe.

W tym samym czasie Stany Zjednoczone dostarczają Kurdom pokaźne ilości uzbrojenia. Swoje wsparcie tłumaczą tym, że Kurdowie są efektywni w zwalczaniu ISIS, jednak to nie przekonuje Turków. Minister Spraw Zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział, że dozbrajanie kurdyjskich bojowników jest "ekstremalnie niebezpieczne". Władze obawiają się, że broń ta może w przyszłości posłużyć kurdyjskim separatystom, których Turcja postrzega jako terrorystów.

Tymczasem irackie Siły Mobilizacji Ludowej, wspierane przez Iran, dotarły do przejścia granicznego w północno-zachodniej części Iraku i zapowiadają, że mogą wkroczyć do Syrii, aby pomóc w walce z ISIS. Problem w tym, że terytoria po drugiej stronie są kontrolowane przez Kurdów, którzy oświadczyli, że będą strzelać to irackich bojówek jeśli przekroczą granicę. Aktywność Sił Mobilizacji Ludowej nie podoba się również Stanom Zjednoczonym, które za wszelką cenę nie chcą dopuścić do tego, aby Iran zyskał wpływy w Syrii.

Miasto Dajr az-Zaur jest kontrolowane przez syryjskie siły rządowe i od kilku lat jest oblężone przez ISIS. Ma ono strategiczne znaczenie. Proirańskie bojówki oraz wojska syryjskie mają zamiar dotrzeć do tego regionu, aby utworzyć korytarz, który przebiegałby od Damaszku po Palmirę i Dajr az-Zaur i kończyłby się w Iraku. USA zdają sobie z tego sprawę i wkrótce, lub po zdobyciu Rakki, mogą pokierować swoje wojska w kierunku Dajr az-Zaur, aby zablokować działania Iranu. Zatem irackie Siły Mobilizacji Ludowej mogą mieć problem z wkroczeniem do Syrii, ale syryjskie siły rządowe wspierane przez Rosjan powoli zmierzają w kierunku oblężonego miasta od Palmiry. Rosyjskie okręty wojenne wspomogły dziś ofensywę odpalając kilka pocisków manewrujących Kalibr z Morza Śródziemnego. Rakiety uderzyły w kryjówki islamskich terrorystów.

Szczególnie niebezpiecznie robi się w południowej części Syrii. 18 maja amerykański samolot uderzył w konwój wojskowy, który zmierzał w kierunku iracko-syryjskiego przejścia granicznego. Okazuje się, że Syria, Irak i Iran przygotowują się do ataku na pozycje wojsk amerykańskich i brytyjskich, które stacjonują w bazie wojskowej i zajmują się szkoleniem "umiarkowanej opozycji".

Syryjskie siły zbrojne w ostatnim czasie aktywnie oczyszczały pustynie z proamerykańskich bojówek i jest to wstęp do przyszłej walki o kontrolę nad autostradą, która prowadzi bezpośrednio do Iraku. To jest dokładnie ta sama sytuacja co w przypadku Dajr az-Zaur - USA nie chcą, aby Damaszek nawiązał kontakt z irackimi bojówkami i otworzył korytarz zaopatrzeniowy dla Iraku i Iranu. Kilka dni temu amerykańskie samoloty zrzucały ulotki, aby ostrzec swoich przeciwników przed atakiem. W obecnej sytuacji wydaje się, że konfrontacja zbrojna jest nieunikniona.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 01 czerwiec 2017 10:26
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Amerykańskie wojska kierują natarciem na Rakkę