Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości W Danii zniesiono kary za obrazę uczuć religijnych
Kategoria: Wiadomości   Piątek, 02 czerwiec 2017 11:28 Autor: admin

W Danii zniesiono kary za obrazę uczuć religijnych

Obowiązujące w Danii od 151 lat przepisy zakazujące bluźnierstwa mają wkrótce stać się nieaktualne. Głosowanie za ich usunięciem zapowiedziała współrządząca w tym państwie liberalna partia Venstre.

W Polsce wolność słowa jest ograniczona 196 artykułem „Kodeksu karnego” stanowiącym, że „Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. W Danii mają zaś artykuł 140 stanowiący, że osoba, która „publicznie obraża zgodne z prawem wierzenia religijne, może być ukarana karą grzywny lub więzienia w maksymalnym wymiarze czterech miesięcy”.

Do tej pory zapis ten nie przeszkadzał większości posłów partii Venstre. Wielu wręcz deklarowało, że będzie głosować przeciw usunięciu tego artykułu kodeksu karnego. Teraz jednak zdyscyplinowano parlamentarzystów i wszyscy posłowie Venstre mają głosować za zmianą w prawie, na podstawie której karano za palenie „Biblii” czy „Koranu”.

„Doszliśmy do porozumienia, że popieramy usunięcie przepisów o bluźnierstwie z prawa karnego” – stwierdził rzecznik Venstre Jakob Ellemann-Jensen.

Zmiany w prawie obawiają się służby specjalne w Danii. Ostrzegają, że po zniesieniu restrykcyjnego przepisu zwiększy się w tym kraju niebezpieczeństwo zamachów terrorystycznych.

 

Źródło: Strajk.eu


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 02 czerwiec 2017 12:30
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości W Danii zniesiono kary za obrazę uczuć religijnych