Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Polska została członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ
Kategoria: Wiadomości   Sobota, 03 czerwiec 2017 11:40 Autor: admin

Polska została członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ

Dzisiaj podczas tak zwanego Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych doszło do głosowania, które miało wyłonić nowego, niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018 - 2019. Kandydatura naszego kraju została poddana pod głosowanie i po uzyskaniu 190 głosów, Polska została wybrana członkiem Rady Bezpieczeństwa.

Miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przysługiwało jednemu z państw w naszym regionie i de facto konkurowała o to Polska i Bułgaria, a poprzednio zasiadała tam ... Ukraina, która teraz przekaże pałeczkę naszym dyplomatom.

Gdy przegląda się polskojęzyczne media można doświadczyć pełnego spektrum nastrojów w związku z wybraniem Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Strona rządowa oczywiście pieje z zachwytu i przedstawia to jako wielki sukces ich rządów i dowód na skuteczność polityki międzynarodowej Polski. W tym samym czasie opozycja stwierdziła oczywiście, że to rząd PO zgłosił nasz kraj w tych wyborach, a po tym gdy ze współzawodnictwa wycofała się Bułgaria wybranie Polski było formalnością.

To wszystko prawda, ale prawdą jest też to, że lepiej mieć polskiego przedstawiciela w Radzie Bezpieczeństwa ONZ niż go nie mieć i prowadzić politykę "brzydkiej panny bez posagu". Może nie będziemy mieli prawa weta, jak mocarstwa o statucie stałych członków RB ONZ, ale przynajmniej będziemy zasiadać przy jednym ze stołów w okół którego odbywa się niekiedy wielka polityka. Zaczynamy od 1 stycznia 2018 roku.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 03 czerwiec 2017 12:51
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Polska została członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ