Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Nowy imperializm? Chiny otwierają bazę wojskową w Afryce
Kategoria: Wiadomości   Piątek, 14 lipiec 2017 04:40 Autor: admin

Nowy imperializm? Chiny otwierają bazę wojskową w Afryce

Chińska Republika Ludowa zabezpiecza swoje interesy na Czarnym Lądzie. Pierwsza zagraniczna baza wojskowa powstanie w Dżibuti. Władze ChRL zapewniają, że chodzi wyłącznie o bezpieczeństwo wymiany handlowej, jednak oczywistym jest, że Pekin zamierza wzmocnić swoją pozycję jako globalnego mocarstwa, również na poziomie militarno-strategicznym.

Świat wielobiegunowy staje się faktem. Do międzynarodowego porządku wkracza gracz, który dotychczas był potentatem głównie na płaszczyźnie gospodarczej. Chiny są największym zagranicznym inwestorem zwłaszcza w Afryce zachodniej – w Kenii, Tanzanii, Somalii czy Etiopii. Baza wojskowa będzie zlokalizowana w liczącym niespełna 900 tys. mieszkańców Dżibuti – niewielkim państwie w Rogu Afryki, położonym nad Zatoką Adeńską. Jest to sygnał nie tylko w kierunku Stanów Zjednoczonych i europejskich państw, ale również w stronę Arabii Saudyjskiej, która również realizuje swoje interesy w tym regionie. Ar-Rijad zapowiedział otwarcie bazy wojskowej jeszcze w 2017 roku. Dżibuti jest swoistym klastrem ośrodków militarnych – swoje bazy mają tam Stany Zjednoczone, Francja, Japonia, Włochy i Hiszpania.

Jak Pekin tłumaczy powstanie bazy? Oficjalnie – ma to być ośrodek wspierający misje pokojowe i humanitarne w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Żołnierze mają również zwalczać piratów, który dopuszczają się grabieży statków handlowych u wybrzeży Somalii i Somalilandu. Rządowa agencja Xinhua donosi, że chodzi, że celem jest „współpraca wojskowa, prowadzenie wspólnych ćwiczeń, działania ewakuacyjne, ochrona obywateli Chin przebywających za granicą oraz dbanie o bezpieczeństwo międzynarodowych szlaków morskich”. Z pewnością to jednak nie wszystko. Mimo, że Chińczycy zapewniają, że ich kraj nie zamierza dołączać do grona mocarstw prowadzących imperialną grę, ani wymuszać na słabszych graczach uległości czy ingerować w suwerenność innych państw, oczywistym jest, że Pekin pręży muskuły i wzmacnia swoją pozycję w regionie, przygotowując sobie pole do ekspansji gospodarczej. A więc trudno odczytać to inaczej jak raczkujący imperializm.

Chińscy żołnierze znajdują się już na pokładzie okrętu desantowego Jinggang Shan, który wyruszył do Aftyki z bazy marynarki wojennej w Guangdong. Pekin zainwestował w obiekt 15 mld dolarów.

Dżibuti będzie pierwszą, ale z pewnością nie ostatnią zagraniczną bazą Armii Narodowo-Wyzwoleńczej. Kolejny taki obiekt ma powstać w Pakistanie. Nie jest jednak znana dokładna data.

 

Źródło: STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 14 lipiec 2017 12:13
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Nowy imperializm? Chiny otwierają bazę wojskową w Afryce