Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Największa od lat epidemia dżumy na Madagaskarze może zagrozić też Afryce
Kategoria: Wiadomości   Środa, 11 październik 2017 07:39 Autor: admin

Największa od lat epidemia dżumy na Madagaskarze może zagrozić też Afryce

Na Madagaskarze trwa epidemia dżumy. Zarażone są setki osób, jest też już kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych. Zamknięto szkoły i podejmuje się pilne działania przeciwko epidemii. Istnieje też ryzyko, że plaga przeniesie się na pobliski kontynent afrykański.

Mimo że dżuma w naszych czasach stała się rzadką i egzotyczną chorobą, nigdy nie została pokonana. Patogeny ją wywołujące, czyli bakterie Yersinia pestis, utrzymują się w naturalnych zbiornikach wodnych, a jedynie stały monitoring i działanie mikrobiologów umożliwia ich kontrolę.

Odpowiednio szybkie podjęcie leczenia zarażonych pacjentów pomaga w zwalczeniu zakażenia, chociaż choroba rozwija się czasami bardzo szybko, a jej śmiertelność pozostaje na dość wysokim poziomie. Z oficjalnych danych wynika, że na skutek dżumy na Madagaskarze zmarło dotychczas 42 osoby, a 343 zostały zainfekowane. 

Największa od lat epidemia dżumy na Madagaskarze może zagrozić też Afryce

Główne centra epidemii znajdują się w pobliżu miasta Antananarivo i na wschodzie Madagaskaru. Od 30 września władze zakazały organizowania jakichkolwiek imprez masowych, a od 5 października nie działają szkoły i uniwersytety. 

Badania DNA starożytnych szkieletów wskazują, że pierwszy znany przypadek zarażenia dżumą miał miejsce około 5 tyś. lat temu na terenie dzisiejszej Serbii. Plaga pojawiała się potem w Europie co kilkaset lat dziesiątkując populację. Co ciekawe dżuma została przywieziona na Madagaskar przez żeglarzy dopiero w 1898 r., ale nadal pozostaje tam poważnym zagrożeniem.

Rocznie na wyspie występuje około 400 przypadków tej choroby, ale obecna epidemia wyróżnia się na tym tle ilością zarażonych w relatywnie krótkim czasie. Najczęściej zgłaszane przypadki to tak zwana dżuma płucna, która jest znacznie bardziej zakaźna i niebezpieczna.

 Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 11 październik 2017 21:28
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Największa od lat epidemia dżumy na Madagaskarze może zagrozić też Afryce