Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości ONZ zaostrzyła sankcje na Koreę Północną z poparciem Chin i Rosji
Kategoria: Wiadomości   Poniedziałek, 07 sierpień 2017 04:33 Autor: Kaszuszka

ONZ zaostrzyła sankcje na Koreę Północną z poparciem Chin i Rosji

W odpowiedzi na ostatnie testy rakietowe Korei Północnej, Stany Zjednoczone zaproponowały przyjęcie rezolucji ONZ, która pozwoli zaostrzyć sankcje. Donald Trump obserwował jaka będzie reakcja Chin i Rosji, które dotychczas stały raczej w obronie Pjongjangu. Okazało się, że rezolucja ONZ została przyjęta w sobotę jednogłośnie.

Dzięki nowym sankcjom, USA mają nadzieję na ograniczene zysków Korei Północnej z eksportu nawet o 1 miliard dolarów rocznie. Wszyscy członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ zagłosowali za nowymi ograniczeniami. Wszystkie kraje mają teraz zakaz importowania węgla, żelaza, ołowiu oraz produktów z owoców morza. Nie wolno również przyjmować kolejnych północnokoreańskich robotników. Szacuje się, że Korea Północna w skali roku zarabia około 3 miliardy dolarów z eksportu, więc sankcje mogą ograniczyć zyski o ponad 30%.

Co może wydawać się niezwykłe, za zaostrzeniami zagłosowały również Chiny i Rosja. Donald Trump zapewne zastanawiał się jaka będzie reakcja tych państw. Wcześniej oskarżał Chiny o brak działań w obliczu "zagrożenia" ze strony Korei Północnej, która testuje rakiety zdolne do uderzenia we wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych i w związku z tym grożono wypowiedzeniem wojny handlowej. Sytuacja uległa zmianie (przynajmniej tymczasowej) wraz z przyjętymi sankcjami.

Pekin proponował, aby Korea Północna porzuciła program jądrowy i rakietowy w zamian za rezygnację z amerykańskich manewrów wojskowych, które odbywają się w Korei Południowej, jednak USA nie zgodziły się na takie rozwiązanie. Mało tego - Stany Zjednoczone zapowiedziały, że sprawdzą czy Chiny będą przestrzegać nałożonych sankcji. Pjongjang również nie ma zamiaru rezygnować z rakiet balistycznych i broni jądrowej, więc należy spodziewać się kolejnych testów, które rozdrażnią USA, oraz dalszej izolacji Korei Północnej.

 

Źródła:

http://www.telegraph.co.uk/news/2017/08/05/north-korea-hit-1-billion-ban-exports-un-securi...

https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-08-06/xi-s-move-to-punish-north-korea-buys-ti...Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 07 sierpień 2017 14:12
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości ONZ zaostrzyła sankcje na Koreę Północną z poparciem Chin i Rosji