Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Niemieckie media o Polsce: „Koszmar stał się rzeczywistością”
Kategoria: Wiadomości   Niedziela, 13 sierpień 2017 03:39 Autor: Kaszuszka

Niemieckie media o Polsce: „Koszmar stał się rzeczywistością”

„Od teraz minister sprawiedliwości może bez podawania powodów odwoływać prezesów sądów. Polska oddala się w ten sposób coraz bardziej od demokratycznego trójpodziału władzy. Unia Europejska grozi jej konsekwencjami” – czytamy z okazji sobotniego wejścia w życie reformy wymiaru sprawiedliwości przeprowadzonej przez rząd PiS-u.

Zmiany przewidują między innymi, że minister sprawiedliwości w przyszłości będzie mógł odwoływać prezesów sądów i powoływać nowych, bez konieczności uzyskiwania opinii o kandydatach od zgromadzeń ogólnych tych sądów. Zdaniem n-tv eksperci z dziedziny prawa i przeciwnicy PiS-u twierdzą, że w ten sposób rząd będzie mógł obsadzać te stanowiska własnymi kandydatami.

„Pomimo ogromnych protestów społeczeństwa i wyraźnych ostrzeżeń Komisji Europejskiej, prezydent Andrzej Duda podpisał pod koniec lipca ustawy forsowane przez PiS. W związku z tym KE wszczęła postępowanie wobec Polski o naruszenie przez nowelę unijnych przepisów, co na ostatnim etapie może doprowadzić nawet do wymierzenia Polsce kary” – czytamy.

Według portalu nowe przepisy dają ministrowi sprawiedliwości możliwość wywierania wpływu na poszczególnych sędziów, szczególnie przez niejasne kryteria przedłużenia okresu sprawowania przez nich urzędu, co narusza zasadę nietykalności stanowisk sędziowskich.

Reformy PiS-u krytykuje Komisja Europejska, twierdząc, że reforma wymiaru sprawiedliwości od października przewiduje różny wiek emerytalny dla sędziów: 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet. Regulacja ta jest sprzeczna z dyrektywami Unii Europejskiej w sprawie równego traktowania mężczyzn i kobiet w kwestiach pracy oraz z zapisaną w traktatach unijnych zasadą równego wynagrodzenia bez względu na płeć.Źródło: Parezja


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(12 głosów)Ostatnio zmieniany Niedziela, 13 sierpień 2017 06:52
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Niemieckie media o Polsce: „Koszmar stał się rzeczywistością”