Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Wielkie aresztowania w Arabii Saudyjskiej. Rząd zamierza przejąć majątki warte 800 miliardów dolarów
Kategoria: Wiadomości   Piątek, 10 listopad 2017 09:28 Autor: Andreas

Wielkie aresztowania w Arabii Saudyjskiej. Rząd zamierza przejąć majątki warte 800 miliardów dolarów

Wielkie aresztowania w Arabii Saudyjskiej. Rząd zamierza przejąć majątki warte 800 miliardów dolarów Tribes of the World/Flickr/CC BY-SA 2.0

Wielu analityków ma poważne problemy z interpretacją wydarzeń w Arabii Saudyjskiej. Władze aresztowały niezliczoną ilość urzędników, biznesmenów oraz bardzo wpływowych miliarderów i dokonały właśnie kolejnych zatrzymań. W wyniku katastrofy śmigłowca oraz strzelaniny zginęło dwóch saudyjskich książąt. W tym samym czasie Arabia Saudyjska oskarża Iran o prowokację i twierdzi, że Liban wypowiedział jej wojnę. Wszystko to wydarzyło się w ciągu kilku dni.

Nie jest żadną tajemnicą, że w saudyjskiej rodzinie królewskiej toczył się konflikt o władzę. W 2015 roku 81-letni Salman został nowym królem a dwa lata później mianował swojego syna Muhammada ibn Salmana na następcę tronu. Ten w krótkim czasie zaczął wprowadzać radykalne zmiany - zapowiadał przejście państwa na "umiarkowany islam", zaczął walczyć z ultrakonserwatystami i podobno ma zamiar zakończyć wojnę w Jemenie, na co wskazuje jego korespondencja mailowa, która wyciekła do mediów.

Teraz rozpoczęto wielkie czystki pod przykrywką walki z korupcją, z którą Arabia Saudyjska zawsze miała problemy. Wśród aresztowanych są osoby powiązane z poprzednim królem Abdullahem bin Abdulazizem, co sugeruje, że obecny rząd chciał po prostu rozprawić się ze swoimi przeciwnikami, aby już teraz umocnić władzę przyszłego młodego króla.

Z najnowszych informacji wynika, że banki zamroziły konta ponad 1 700 osób. Władze powiadomiły, że cały majątek zgromadzony w wyniku działań korupcyjnych zostanie przejęty przez państwo. Szacunki mówią o astronomicznej kwocie 800 miliardów dolarów. Tak wysoka kwota z pewnością pomoże załagodzić kryzys finansowy, który spowodowany jest przede wszystkim niskimi cenami ropy naftowej.

Jednak część analityków twierdzi, że Arabia Saudyjska ulega "putinizacji". Masowe aresztowania postrzegane są jako zwrot w kierunku Rosji. Gazeta Washington Post twierdzi, że następca tronu Muhammad ibn Salman chce scentralizować władzę w swoich rękach i zaczyna przypominać Władimira Putina. Oskarżenia te prawdopodobnie mają związek z pierwszą w historii wizytą saudyjskiego króla w Rosji, gdzie podpisano ważne kontrakty zbrojeniowe i energetyczne.

Dla Donalda Trumpa, który poparł czystki w Arabii Saudyjskiej jest to dobra informacja - wśród zatrzymanych jest miliarder Al Walid ibn Talal, który wspierał finansowo Fundację Clintonów. Z drugiej strony państwo Saudów nawiązuje współpracę z Rosją, która zamierza ustabilizować sytuację na Bliskim Wschodzie i zakończyć animozje sunnitów i szyitów. Nie jest to oczywiście korzystne z punktu widzenia Izraela i Stanów Zjednoczonych, które mają coraz większe obawy co do ekspansji Iranu.


Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 10 listopad 2017 10:08
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Wielkie aresztowania w Arabii Saudyjskiej. Rząd zamierza przejąć majątki warte 800 miliardów dolarów