Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Polityka na świecie Palestyna zerwała stosunki z USA. Trump zmiękł
Kategoria: Polityka na świecie   Czwartek, 23 listopad 2017 08:30 Autor: Andreas

Palestyna zerwała stosunki z USA. Trump zmiękł

 Graffiti Banksy'ego na murze w Betlejem Graffiti Banksy'ego na murze w Betlejem Kyoung-jin Yoon/Flickr/CC-BY 2.0

Taka była wczorajsza [20.11.17] odpowiedź prezydenta Autonomii Palestyńskiej na zamknięcie biura Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) w Waszyngtonie. Jednak dzisiejsze nagłówki Agencji Reutera informują, że Trump jednak zrezygnował ze swojego pomysłu i chce zachować biuro. Kryzys zostanie zażegnany?

– Po co się z nimi spotykać, gdy zamykają nasze biuro. Zamykając biuro OWP, zamrażają sami wszystkie kontakty. Formalizujemy tylko ten stan rzeczy – mówił jeszcze wczoraj szef palestyńskiej dyplomacji Riad al-Malki agencji AFP. Natomiast rzecznik Organizacji Wyzwolenia Palestyny Aszraf Chatib powiedział, że prezydent Mahmud Abbas polecił „przeciąć linie komunikacyjne z Amerykanami”, o czym zresztą wcześniej uprzedzał pisemnie Biały Dom.

W ostatni weekend administracja Trumpa groziła zamknięciem przedstawicielstwa OWP, jeśli Palestyna nie podejmie negocjacji pokojowych z Izraelem. Abbas przyznał, że nie wierzy w szczere intencje Trumpa. Twierdził, że prezydent USA jest manipulowany przez Benjamina Netanjahu. Nie miał zamiaru prowadzić „na życzenie” żadnych negocjacji. Zerwał więc kontakty dyplomatyczne od razu, mimo że Stany same dały sobie na to 90 dni od momenetu zlikwidowania przedstawicielstwa.

Komentatorzy twierdzą, że ten kryzys jest efektem naiwnej bliskowschodniej polityki, której prowadzenie Trump powierzył 36-letniemu Jaredowi Kushnerowi (który zajmuje się także sprawami chińskimi). Mówią też, że działanie USA miało być zawoalowaną zemstą za to, że Palestyna zabiegała o to, by Międzynarodowy Trybunał Karny wszczął postępowanie wobec Tel-Awiwu w sprawie zbrodni na Palestyńczykach.

Najnowsze doniesienia mówią o tym, że Trump jednak postanowił zachować biuro OWP, które w stolicy USA działała od 1994 roku, reprezentując wszystkich Palestyńczyków.


Źródło: Portal STRAJK

 Graffiti Banksy'ego na murze w Betlejem


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 22 listopad 2017 13:42
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Polityka na świecie Palestyna zerwała stosunki z USA. Trump zmiękł