Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Wielka Brytania: polscy neonaziści skazani na więzienie
Kategoria: Wiadomości   Środa, 29 listopad 2017 11:06 Autor: Andreas

Wielka Brytania: polscy neonaziści skazani na więzienie

Wielka Brytania: polscy neonaziści skazani na więzienie Pixabay CC0 Creative Commons

Brytyjski sąd skazał polskich neonazistów na kary bezwględnego więzienia. Za „walkę z lewakami”, czy dokładniej – udział w ataku na marsz antyfaszystowski, pobicia i akty wandalizmu trzej mężczyźni pójdą do więzienia na 20 miesięcy.

27 lutego ubiegłego roku w Liverpoolu grupa 10-15 agresywnych mężczyzn pojawiła się w centrum Liverpoolu, w pobliżu St. George’s Hall, gdzie odbywała się demonstracja antyfaszystowska. Publicznie wykonywali gest nazistowskiego pozdrowienia, rwali się do „bicia lewaków”, malowali na murze swastyki. Kiedy usiłowała ich zatrzymać policja, obrzucili funkcjonariuszy płytami chodnikowymi, fajerwerkami, butelkami, flarami, jajkami. Jeden z policjantów został pobity do nieprzytomności. Poszkodowani zostali również przypadkowi świadkowie zdarzenia – mężczyzna ze złamanym nosem, starsza kobieta trafiona kamieniami w głowę i 22-letnia studentka, która na skutek uderzenia flarą do końca życia będzie miała na twarzy potężną bliznę. Zniszczenia gmachu St. George’s Hall wyceniono na 25 tys. funtów.

Uliczne starcie trwało prawie pięć godzin. Dopiero po tym czasie mundurowi przewieźli napastników na komisariat, przekonując się, że wśród prowodyrów przemocy byli Polacy. Paweł Starzyński, Łukasz Pietraszek oraz Michał Nalepka, gdy stanęli przed sądem, szybko przyznali się do winy. Nie ukrywali tego, że utożsamiają się z ruchami skrajnie prawicowymi, a pod St. George’s Hall przyszli w jasnym celu stosowania przemocy. Opowiedzieli również, że zrekrutowała ich do tego celu neonazistowska grupa North West Infidels. Czwarty Polak, Marcin Reekus, karany w przeszłości za handel narkotykami, nie zaprzeczył natomiast, że na prowadzonym przez siebie profilu Polish Ultras na Facebooku zamieścił anons o wydarzeniu. Sam nie wziął udziału w ataku tylko dlatego, że został zatrzymany przez policję jeszcze na dworcu kolejowym, gdy dumnie robił sobie zdjęcia z polską flagą.

Sąd ustalił również, że 36-letni Paweł Starzyński zamierzał rzucać w antyfaszystów butelkami z benzyną i podpalać ich. 33-letni Michał Nalepka atakował „lewaków” kastetem.

Sędzia Andrew Menary wydał wyroki 23 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności dla Reekusa, 20 miesięcy dla Starzyńskiego i Pietraszka. Nalepce wymierzył karę z dwuletnim zawieszeniem, zobowiązał go do odpracowania 250 godzin prac społecznych i przejścia 25-dniowego programu rehabilitacyjnego. Sąd zasądził również od niego 500 funtów odszkodowania dla ofiar neonazistowskiej przemocy i zabronił oskarżonym przez pięć lat wjeżdżać do Liverpoolu.

 

Źródło: STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 29 listopad 2017 23:27
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Wielka Brytania: polscy neonaziści skazani na więzienie