Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Spisek Putina: Facebook ujawnił rozmiar wpływu rosyjskiego na Brexit
Kategoria: Wiadomości   Piątek, 15 grudzień 2017 07:54 Autor: Andreas

Spisek Putina: Facebook ujawnił rozmiar wpływu rosyjskiego na Brexit

#BREXIT #BREXIT Jonathan Rolande/Flickr/CC BY 2.0

0,80 euro – tyle, według raportu Facebooka wydali Rosjanie, by wpłynąć na kampanię wyborczą przed Brexitem w ubiegłym roku. Raport, sporządzony dla brytyjskiej komisji parlamentarnej badającej „ingerencję rosyjską” rozczarował jej szefa Damiana Collina.

W ciągu dwóch miesięcy kampanii wyborczej przed referendum z czerwca 2016 r., które miało zdecydować o pozostaniu lub nie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej Rosjanie umieścili na amerykańskim portalu społecznościowym ogółem 3 ogłoszenia dotyczące – nie wprost – powiązań Brytyjczyków z Unią. Wszystkie były autorstwa rosyjskiej organizacji pozarządowej Internet Research Agency (IRA) z Petersburga, którą zachodnie media uważają za „fabrykę rosyjskich trolli”, zasadniczo wpływającą na wyniki różnych wyborów poprzez obecność w internecie.

Według raportu Facebooka, IRA wydała łącznie niecałego dolara na propagandę skierowaną do Brytyjczyków i Amerykanów, co spowodowało dotarcie z nią do ok. 200 osób w Wielkiej Brytanii. Ogłoszenia omawiały kryzys migracyjny. Facebook sporządził swój raport na prośbę brytyjskiej komisji parlamentarnej zajmującej się komunikacją elektroniczną, która bada wpływ rosyjski na ubiegłoroczne głosowanie. Na rzecz Brexitu (wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE) zagłosowało wówczas prawie 52 proc. wyborców.

W związku z kpinami, które zalały brytyjski internet po konkluzji Facebooka, konserwatysta Damian Collin, przewodniczący komisji, oświadczył, że raport Amerykanów jest widocznie niedopracowany, że musiałyby być jakieś inne „fabryki trolli”, których nie odkryli.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie prowadzi się podobne śledztwa związane z kampanią prezydencką wygraną przez Donalda Trumpa, ani Facebook, ani Twitter, ni Google, nie znalazły żadnych dowodów na ewentualną ingerencję rosyjską.

Moda na „spisek Rosji”, która tłumaczyłaby przebieg kampanii wyborczych na Zachodzie, dotarła też do Francji w czasie tegorocznych wyborów prezydenckich. Jednak w czerwcu ogłoszono wyniki śledztwa wyspecjalizowanej agencji rządowej: nie znaleziono śladu rosyjskich hackerów, czy trolli.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 15 grudzień 2017 09:43
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Spisek Putina: Facebook ujawnił rozmiar wpływu rosyjskiego na Brexit