Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Małe zwycięstwo bezdomnych w Paryżu
Kategoria: Wiadomości   Czwartek, 28 grudzień 2017 08:20 Autor: Andreas

Małe zwycięstwo bezdomnych w Paryżu

Małe zwycięstwo bezdomnych w Paryżu https://soyonshumains.fr/

Merostwo Paryża ogłosiło, że jednak zlikwiduje „bariery przeciw bezdomnym” na ulicznych wylotach ciepłego powietrza z metra, które pojawiają się coraz częściej w różnych dzielnicach. Od dawna służą one bezdomnym jako miejsca do spania. Protest paryskich kloszardów zakończył się sukcesem, ale w miastach Europy powstaje coraz więcej najróżniejszych instalacji służących utrudnianiu życia bezdomnym.

Dziwaczne płoty uniemożliwiające skorzystanie z ciepłego powietrza pojawiały się na niektórych ulicach miasta już od kilku lat, ale zjawisko tak się nasiliło, że niektórzy paryscy bezdomni zaczęli rozpowszechniać na Twitterze i portalach społecznościowych zdjęcia takich konstrukcji, oznaczając je hasztagiem #soyonshumains („Bądźmy ludzcy”). Do ich akcji dołączyli zwykli obywatele. W efekcie powstała nawet specjalna strona internetowa, gdzie można zobaczyć niezwykłe przejawy ludzkiej pomysłowości w niewypowiedzianej akcji przeganiania widoku biedy z przestrzeni publicznej.

Czasem umieszczanie różnych kolców, ostrych kamieni i szkła, krat i drutów, które przeszkadzają przebywać pod jakimś fragmentem dachu, pojawiają się na życzenie okolicznych mieszkańców, którym nie podoba się wieczorne gromadzenie się bezdomnych w jakichś miejscach dzielnic. Najczęściej to jednak cicha inicjatywa różnych przedsiębiorstw lub właścicieli nieruchomości. Dochodzi do surrealistycznych sytuacji, jak „aresztowanie” ławek w stalowych klatkach, byle nikt nie mógł się na nich położyć. Niektóre takie instalacje mają pretensje estetyczne, chcą być „małymi dziełami sztuki”. Coraz trudniej z tym walczyć.

Na początku miesiąca w Paryżu, Lyonie, Marsylii i Metzu pojawiły się na murach plakaty rozwieszone przez wolontariuszy, które zwracały uwagę publiczności na wrogość wielkich miast wobec bezdomnych. Oprócz instalacji przeciw kloszardom, niektóre francuskie miasta, podobnie jak inne metropolie Europy, wprowadziły mandaty za żebranie. Kryminalizacja biedy ma pomóc w utrzymaniu „porządku publicznego”.

We Francji jest według oficjalnych statystyk ok. 150 tys. bezdomnych, w tym 30 tys. nieletnich. W ciągu ostatnich 10 lat ich liczba zwiększyła się o połowę, co jest trendem ogólnoeuropejskim.

Autorstwo: JSz

 


Źródło: Strajk.eu

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 28 grudzień 2017 09:43
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Małe zwycięstwo bezdomnych w Paryżu