Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Syria ważnym węzłem tranzytowym surowców energetycznych z Azji do Europy
Kategoria: Wiadomości   Niedziela, 31 grudzień 2017 08:42 Autor: Andreas

Syria ważnym węzłem tranzytowym surowców energetycznych z Azji do Europy

Syria ważnym węzłem tranzytowym surowców energetycznych z Azji do Europy George Socka/Flickr/CC BY 2.0

Damaszek zamierza przekształcić Syrię w platformę, gdzie będą się spotykać klienci i dostawcy surowców energetycznych z Azji i Europy – powiedział syryjski minister ds. ropy naftowej Ali Ghanem.

„Planujemy w pełni wykorzystać strategiczne położenie Syrii, jako kraju łażącego na drodze łączącej kraje Azji, które wydobywają ropę i gaz, z krajami Europy, które zgłaszają zapotrzebowanie na te surowce. Do państw Bliskiego Wschodu należy 40% światowych zapasów gazu ziemnego, podczas gdy państwa w Europie Zachodniej importują 85% gazu. Motywujemy sąsiednie kraje i firmy międzynarodowe do wybudowania infrastruktury transportu surowców energetycznych poprzez Syrię. Będzie to miało pozytywny wpływ na zabezpieczenie Syrii w energię elektryczną i gospodarkę kraju jako taką — powiedział Ghanem.

Minister zapewnił też, że wznowione zostaną projekty transportowe gazu i ropy, które zawieszono z powodu wojny. Jednym z nich jest irański rurociąg, który miałby przebiegać przez terytorium Iraku i Syrii, do Europy. Jego moc przerobowa wyniesie 110 mln metrów sześciennych gazu w ciągu doby.

Ponadto Ghanem wspomniał o porozumieniu ramowym z 2013 roku. Projekt dotyczy transportu irańskiej ropy naftowej do syryjskich portów i dalszego wysłanie jej na eksport oraz poprzez Syrię do innych państw.

Jak dodał, branża naftowa była głównych źródłem dochodów do budżetu państwa przed wojną. Większość złóż czarnego złota znajduje się na wschodzie Syrii na granicy z Irakiem. W centralnej części kraju jest kilka niewielkich pokładów tego surowca. Ropa wywożona jest głównie przez porty Banjas, Tartus i Latakia.    Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Niedziela, 31 grudzień 2017 09:03
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Syria ważnym węzłem tranzytowym surowców energetycznych z Azji do Europy