Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Unia lekceważy 2 mln obywateli?
Kategoria: Wiadomości   Wtorek, 12 sierpień 2014 13:19 Autor: admin

Unia lekceważy 2 mln obywateli?

Unia lekceważy 2 mln obywateli? foto: lunar caustic/Wikimedia Commons/CC
Komisja Europejska 28 maja 2014 r. odrzuciła w całości największą z dotychczas podjętych europejską inicjatywę obywatelską, formalnie wspieraną przez niemal 2 miliony obywateli starego kontynentu. Celem Inicjatywy było wprowadzenie zakazu finansowania ze środków europejskich działań niszczących embriony ludzkie jako naruszających godność człowieka. Jak ustalił portal niezalezna.pl Europejska Inicjatywa Obywatelska „Jeden z Nas” złożyła skargę do Sądu w Luksemburgu przeciwko Komisji Europejskiej, Radzie Unii Europejskiej oraz Parlamentowi Europejskiemu, wnosząc o unieważnienie decyzji Komisji Europejskiej o nie przekazaniu inicjatywy do dalszego procedowania do Parlamentu Europejskiego oraz do Rady Unii Europejskiej.

- Zarzuty podniesione w skardze dotyczą w szczególności nieuwzględnienia orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w przedmiocie statusu embrionu ludzkiego i błędnej argumentacji uzasadniającej finansowanie aborcji, naruszenia procedury rozpatrywania EIO oraz faktu utrwalania deficytu demokracji w unijnych instytucjach – czytamy w komunikacie przesłanym do naszej redakcji przez Instytut Na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Inicjatorzy akcji zarzucają Komisji Europejskiej, że ta nie odniosła się do kwestii uznania embrionu ludzkiego za istotę ludzką i nie uwzględniła kluczowej w tej kwestii decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Oliver Brüstle v. Greenpeace e.V., uznającej status embrionu jako człowieka, którego godność i integralność podlega ochronie prawnej.

Europejska Inicjatywa Obywatelska „Jeden z Nas” zarzuca również naruszenie przez Komisję Europejską procedury rozpatrywania EIO, wskazując, że Komisja nie podała prawnego uzasadnienia dla odmowy przekazania inicjatywy do Parlamentu Europejskiego: „nie powołuje się ani na niemożność, ani na brak konieczności, ani na zbyteczność”.

Głównym problemem podniesionym w skardze jest jednak sposób, w jaki EIO „Jeden z Nas” została rozpatrzona przez Komisję Europejską. Autorzy skargi podkreślają, że wyznacza ona jasną alternatywę dla Sądu UE: „albo skarga zostanie uwzględniona, a Europejska Inicjatywa Obywatelska  stanie się sensownym instrumentem umożliwiającym społeczeństwu obywatelskiemu realny wpływ na kształt UE albo zostanie ona odrzucona, co oznaczałoby, że EIO jedynie pozoruje mechanizm demokracji partycypacyjnej stanowiąc instytucjonalny parawan dla niedemokratycznego funkcjonowania instytucji europejskich”.
 

Źródło: niezalezna.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 12 sierpień 2014 23:03