Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Władze Japonii chce powrotu energetyki jądrowej
Kategoria: Wiadomości   Czwartek, 30 październik 2014 20:26 Autor: admin

Władze Japonii chce powrotu energetyki jądrowej

Fukushima Fukushima foto: Wikimedia Commons/CC

Minęły ponad 3 lata od katastrofy w Fukushimie a władze chcą już uruchomić pierwszą elektrownię jądrową. Mowa jest o obiekcie Sendai, który znajduje się na wyspie Kiusiu. Wszystko wskazuje na to, że uruchomienie obiektu jądrowego nastąpi już na początku przyszłego roku.

Premier Japonii Shinzo Abe jest za tym aby kraj powrócił do energetyki jądrowej, choć katastrofa jaka nastąpiła 11 marca 2011 roku mocno utrwaliła się w naszej pamięci. Już za kilka miesięcy może dojść do ponownego uruchomienia elektrowni jądrowej Sendai. Władze zapewniają, że znajdujące się tam reaktory mają podwyższone standardy i mogą przetrwać klęski żywiołowe, takie jak tsunami czy trzęsienie ziemi.

Powrót do energetyki jądrowej jest krytykowany przez środowiska opozycyjne i wielu mieszkańców, którzy wysyłają do władz odpowiednie petycje. Co więcej, japońskie agencje meteorologiczne ostrzegają przed znajdującym się w pobliżu wulkanem Mount Oyama, który ostatnio dał o sobie znać. Elektrownia jądrowa Sendai znajduje się około 65 kilometrów od wulkanu.

Agencje rządowe ds. energetyki jądrowej bagatelizują zagrożenie. Wcześniej Shinzo Abe twierdził iż zdaje sobie sprawę z tego, że większość mieszkańców Japonii sprzeciwia się ponownemu uruchomieniu obiektów nuklearnych i dlatego społeczeństwo miałoby ostatecznie o tym zadecydować. Wygląda jednak na to, że decyzja w tej sprawie została już wcześniej podjęta przez rząd.

John Moll, na podstawie: The Guardian

 

Źródło: Zmiany na Ziemi


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Czwartek, 30 październik 2014 21:15
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Władze Japonii chce powrotu energetyki jądrowej