Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Hiszpania zabrania udziału w nielegalnych protestach
Kategoria: Wiadomości   Niedziela, 14 grudzień 2014 14:15 Autor: admin

Hiszpania zabrania udziału w nielegalnych protestach

Hiszpania zabrania udziału w nielegalnych protestach foto: Wikimedia Commons/CC

W czwartek, władze Hiszpanii wprowadziły kontrowersyjne prawo, które, jak twierdzą tamtejsze środowiska opozycyjne, jest narzędziem do uciszania obywateli. Ustawa zatwierdzona w rzekomo demokratycznym państwie określa nowe zakazy dla społeczeństwa, między innymi zakaz uczestniczenia w nielegalnych protestach, a za wykroczenia może grozić kara od 100 euro do nawet 600 tysięcy euro.

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania wyrażały poparcie dla ostatnich demonstracji w Hongkongu oraz zaniepokojenie, ponieważ władze Chin ignorowały dążenia aktywistów do rzekomej wolności i demokracji dla regionu. Tymczasem w Hiszpanii, mimo sprzeciwu ze strony opozycji a nawet Unii Europejskiej, przyjęto ustawę która takich demonstracji zakazuje. Władze określają wprowadzone przepisy jako troska o bezpieczeństwo obywateli, jednak nie liczą się ze zdaniem oburzonego społeczeństwa.

Zakaz „nielegalnych” demonstracji obejmuje w przypadku gdy będą się one odbywały przed budynkami, takimi jak parlament, szpitale, komisariaty policji czy uniwersytety, i będą zakłócać pracę oraz spokój. Wtedy władze mogą nałożyć karę na organizatorów protestu w wysokości do 600 tysięcy euro. Ustawa opisuje również okazywanie braku szacunku dla osób w mundurach – w tym przypadku kara wynosi 600 euro, natomiast fotografowanie bądź nagrywanie funkcjonariuszy policji będzie groziło karą 30 tysięcy euro, gdy materiały te będą rozpowszechniane i będą w jakiś sposób zagrażać bezpieczeństwu policjantów. Taką samą karę mogą otrzymać osoby które utrudniają przeprowadzenie eksmisji.

Co więcej, władze Hiszpanii otrzymały również możliwość natychmiastowego deportowania imigrantów z kraju, którzy próbują nielegalnie przedostać się przez granicę. Ustawa została przyjęta w wyniku niedawnego głosowania, które zakończyło się wynikiem 181 do 141. Opozycja wskazuje, że Hiszpania zaczyna cofać się do dawnych lat, kiedy to władzę sprawował Francisco Franco, a demokracja zamienia się w dyktaturę.

John Moll

na podstawie: theguardian.com

 

Źródło: Zmiany na Ziemi


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(10 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 14 grudzień 2014 15:17
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Hiszpania zabrania udziału w nielegalnych protestach