Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości W Kanadzie zalegalizowano wspomagane samobójstwo
Kategoria: Wiadomości   Niedziela, 08 luty 2015 11:41 Autor: admin

W Kanadzie zalegalizowano wspomagane samobójstwo

W Kanadzie zalegalizowano wspomagane samobójstwo foto: Wikimedia Commons/CC

Nieuleczalnie chorzy mieszkańcy Kanady będą mieć prawo odebrać sobie życie z pomocą lekarza. Taką decyzję podjął kanadyjski Sąd Najwyższy, anulując w ten sposób wydany przez siebie 25 lat temu zakaz. W podjętej jednogłośnie decyzji Sąd stwierdził, że obowiązujący w tym kraju zakaz dokonania samobójstwa w asyście lekarza jest niezgodny z konstytucyjną zasadą wolności. Postawił jednak dwa warunki: prośba o odebranie sobie życia musi być wyrażona w sposób jednoznaczny, a osoba, która ją wyraża musi mieć zdiagnozowaną ciężką i nieuleczalną chorobę, która powoduje cierpienie nie do zniesienia.

Sąd Najwyższy Kanady rozpatrywał kwestię wspomaganego samobójstwa na wniosek dwóch nieżyjących już kobiet i ich rodzin. Obie miały nieuleczalne związane z dużym cierpieniem choroby. Jedna z nich musiała w 2010 roku wyjechać do Szwajcarii, by w asyście lekarzy odebrać sobie życie. Druga zmarła w wyniku infekcji w roku 2012.

Kanadyjskie kościoły sprzeciwiały się legalizacji „wspomaganego samobójstwa” powołując się na fundamentalne prawo do życia. Sąd uznał jednak, że w pewnych sytuacjach można się tego prawa zrzec.

jkl

 

Źródło: Lewica.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 08 luty 2015 12:08
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości W Kanadzie zalegalizowano wspomagane samobójstwo