Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Bandyci z UPA pod prawną ochroną państwa ukraińskiego
Kategoria: Wiadomości   Niedziela, 12 kwiecień 2015 08:30 Autor: admin

Bandyci z UPA pod prawną ochroną państwa ukraińskiego

Ukraina: UPA nietykalna

9 kwietnia ukraińska Rada Najwyższa przyjęła ustawę nr 2538-1, która wprowadza odpowiedzialność prawno-karną za „szarganie pamięci walczących o niepodległość Ukrainy i upokarzanie godności narodu ukraińskiego”.

Zgodnie z definicją w tekście ustawy, „walka o niepodległość” trwała od listopada 1917 r. do 24 sierpnia 1991 r. Wśród ruchów, których pamięć podlega odtąd specjalnej ochronie, ustawa expressis verbis wymienia Ukraińską Powstańczą Armię.

Ukraiński parlament uchwalił powyższy akt prawny podczas oficjalnej wizyty Bronisława Komorowskiego w Kijowie.

Komentarz xportal.pl:
Intencje twórców ukraińskiej „ustawy kagańcowej” wobec strony polskiej nie wymagają chyba wyjaśnień: każde przypomnienie, że OUN była organizacją terrorystyczną, a UPA dokonała ludobójstwa na Polakach, będzie odtąd ścigane z urzędu. Ustawa stwarza jednak interesujące problemy prawne na samej Ukrainie: czy np. kolportaż lub wypożyczanie prac nieżyjącego już ukraińskiego historyka Wiktora Poliszczuka, który konsekwentnie zwalczał kult OUN i UPA, również będzie karane?

 

Źródło: kresy.pl, xportal.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 12 kwiecień 2015 08:28
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Bandyci z UPA pod prawną ochroną państwa ukraińskiego