Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości ​Poroszenko podpisał ustawę czczącą żołnierzy UPA
Kategoria: Wiadomości   Sobota, 16 maj 2015 12:37 Autor: admin

​Poroszenko podpisał ustawę czczącą żołnierzy UPA

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawę , która oficjalnie uznała UPA za "bojowników o niepodległość Ukrainy" – czytamy na president.gov.ua. Autorem ustawy jest syn komendanta UPA - Jurij Szuchewycz z Partii Radykalnej Ołeha Laszki.  
Poroszenko podpisał w piątek wieczorem cztery ustawy, m.in zakazującą propagowania komunizmu i nazizmu oraz ich symboli, W sprawie dostępu do archiwów reżimu komunistycznego z lat 1917 – 1991, „O upamiętnieniu zwycięstwa nad nazizmem w czasie II wojny światowej w latach 1939-1945", oraz o uczczeniu pamięci bojowników o niepodległość Ukrainy w XX wieku"
 
Podpisując te prawa, prezydent powiedział, że w najbliższym czasie do Rady Najwyższej zostanie przedłożony projekt ustawy mający na celu poprawę przepisów dotyczących odpowiedzialności za naruszenie statusu bojowników o niepodległość Ukrainy w XX wieku.
 
Rada Najwyższa Ukrainy niemal tydzień temu w ustawie „O upamiętnieniu zwycięstwa nad nazizmem w czasie II wojny światowej w latach 1939-1945" uznała żołnierzy UPA za „bojowników o niepodległość Ukrainy".

Według ustawy "bojownikami" godnymi upamiętnienia są wszystkie osoby biorące udział w walce o niepodległość ukraińskiego państwa. Chodzi więc m.in. o żołnierzy UPA i OUN.

Autor ustawy - Jurij Szuchewycz - to syn Romana Szuchewycza, który jako główny dowódca UPA ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za zaakceptowanie rzezi wołyńskiej jako taktyki UPA przeciwko Polakom oraz przeprowadzenie ludobójczej czystki etnicznej w Małopolsce Wschodniej na polskiej ludności cywilnej.Źródło: niezalezna.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Sobota, 16 maj 2015 15:32
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości ​Poroszenko podpisał ustawę czczącą żołnierzy UPA