Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Interpol ostrzega: ISIS wzrasta w Afryce i Azji
Kategoria: Wiadomości   Piątek, 05 czerwiec 2015 12:56 Autor: admin

Interpol ostrzega: ISIS wzrasta w Afryce i Azji

Interpol ostrzega: ISIS wzrasta w Afryce i Azji foto: Wikimedia Commons/CC

Coraz więcej grup ekstremistycznych z Afryki i Azji Południowo-Wschodniej deklaruje wierność Państwu Islamskiemu.

Z tego powodu wzrasta ryzyko rozprzestrzeniania się konfliktów poza Syrię i Irak, jak powiedział szef Interpolu Juergen Stock podczas spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ. Stock poinformował też o zmianie metody podróżowania zagranicznych bojówkarzy dołączających do grup takich jak ISIS i Al-Kaida.

Stock był jednym z głównych mówców podczas spotkania, w którym uczestniczyło sześciu ministrów, w tym Sekretarz Bezpieczeństwa Krajowego USA Jeh Johnson. Miało ono na celu ocenę postępów wdrażania przyjętej we wrześniu rezolucji. Zakładała ona, że wszystkie kraje będą zapobiegać rekrutacji i przemieszczaniu się zagranicznych terrorystów, chcących dołączyć do grup ekstremistycznych na Bliskim Wschodzie. Chodziło o znaczące wzmożenie kontroli granicznych i lepszą współpracę na wszystkich poziomach, “w tym powstrzymywanie terrorystów przed wykorzystaniem technologii, komunikacji i zasobów”.

Agencje donosiły o raporcie ekspertów monitorujących sankcje przeciwko Al-Kaidzie. Według raportu liczba dżihadystów zza granicy sięgnęła dwudzieścia pięć tysięcy osób z ponad stu krajów, przybywających do Iraku, Syrii i innych krajów, żeby przyłączyć się do ISIS oraz Al-Kaidy. Liczba zagranicznych terrorystów z całego świata wzrosła o siedemdziesiąt jeden procent od połowy 2014 roku do marca roku 2015.

Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-Moon oznajmił, że większość z tych osób to młodzi mężczyźni, motywowani ideologią ekstremistyczną. Nawoływał on jednak do zbadania powodów, dla których coraz więcej kobiet również przyłącza się do tych grup. W tym roku sekretarz generalny chce przedstawić plan przeciwdziałania “brutalnemu ekstremizmowi”, bowiem, jak powiedział, “żaden kraj nie jest w stanie stawić czoła temu wyzwaniu sam.”

Komisja Antyterrorystyczna ONZ opublikowała listę sześćdziesięciu siedmiu krajów najbardziej dotkniętych przez “terrorystów zagranicznych”. Zanalizowano działania dwudziestu jeden z tych krajów dla poprawy bezpieczeństwa; okazało się że tylko w pięciu pasażerowie samolotów musieli podawać swoje szczegółowe dane. Większość z krajów angażowała się we współpracę międzynarodową, a prawie wszystkie podjęły kroki dla powstrzymania terroryzmu przez zmiany w prawie karnym. Jednak tylko w trzynastu z tych państw finansowanie terroryzmu uznawane jest za przestępstwo.

Juergen Stock wezwał kraje członkowskie ONZ (jest ich 193) do polepszenia wymiany informacji i podkreślił, że w bazie danych Interpolu znajdują się informacje z niespełna stu krajów, a lista nazwisk ma tylko cztery tysiące pozycji. “Informacje wywiadowcze przekraczają granice państw – oznajmił Stock – ale w dużo wolniejszym tempie, niż terroryści.”

Veronica Franco, na podstawie: timesofisrael.com


Źródło: Euroislam


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Piątek, 05 czerwiec 2015 18:40
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Interpol ostrzega: ISIS wzrasta w Afryce i Azji