Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Czechów nauczą kochać UE
Kategoria: Wiadomości   Piątek, 07 sierpień 2015 10:20 Autor: admin

Czechów nauczą kochać UE

Według sondażu czeskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (CVVM) 60% Czechów wątpią w to, że decyzje UE odpowiadają krajowym interesom Republiki Czeskiej i „zwykłych” obywateli. Większość obywateli Czech opowiada się przeciwko przyjęciu euro jako waluty krajowej, ale 88% Czechów wierzy, że wspólna europejska waluta jest przydatna podczas podróży.

Czeski rząd w swojej decyzji odnośnie zorganizowania „trasy wyjaśniającej" po kraju kierował się sondażem, według którego nieufność Czechów wobec UE jest bezpośrednio związana z brakiem informacji: bardziej wykształceni ludzie korzystnej się odnoszą do Unii Europejskiej. W ocenie UE obywatele Czech rzekomo kierują się emocjami, a nie zdrowym rozsądkiem.

„Chcemy, aby komunikacja odbywała się w obu kierunkach, aby obywatele powiedzieli nam o swoim punkcie widzenia. Musimy zrozumieć, że my wszyscy to Unia Europejska i działania nas wszystkich określają na ile będziemy pomyślni”, — powiedział premier Czech Bohuslav Sobotka, zgodnie z dokumentem, który trafił do dyspozycji wydawnictwa.

Główna rola w edukacyjnej kampanii została przypisana seminariom i wykładom, które odbędą się we wszystkich jednostkach terytorialnych Republiki Czeskiej. Warsztaty przeznaczone są głównie dla emerytów, którzy nie korzystają z Internetu, a tym samym nie mają możliwości dowiedzieć się wszystkiego o Unii Europejskiej. Emerytom zostanie wyjaśnione, jakie prawa daje im europejskie prawodawstwo. Przewiduje się, że oprócz trasy i żywymi debatami zostaną także wykorzystane sieci społecznościowe — Facebook i Twitter.

Zgodnie z planem rządu ludzie muszą najpierw zrozumieć, jak działa UE, potem poczuć się jej częścią, a następnie stać się aktywnymi uczestnikami życia w UE. Kampania być może wpłynie na frekwencję w wyborach do Parlamentu Europejskiego — obecnie Czesi w najmniejszym stopniu biorą udział w wyborach europejskich.

Według Sobotki integracja europejska obecnie stoi w obliczu wielu wyzwań, na które trzeba szybko reagować.

„Ważnym czynnikiem, dzięki któremu można zwiększyć skuteczność podejmowanych działań, jest zaufanie społeczeństwa. Badania opinii publicznej pokazują, że 95% obywateli chce, aby rząd zapewnił więcej informacji na temat funkcjonowania UE”, — powiedział Sobotka.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Piątek, 07 sierpień 2015 11:49