Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Nowa Zelandia: Protesty przeciwko umowie handlowej
Kategoria: Wiadomości   Poniedziałek, 17 sierpień 2015 10:18 Autor: admin

Nowa Zelandia: Protesty przeciwko umowie handlowej

Tysiące demonstrantów wyszło na ulice miast Nowej Zelandii w proteście przeciwko kontrowersyjnemu paktowi handlowemu zwanemu Trans Pacific Partnership Agreement (TPPA). Dodatkowe oddziały policji wezwane zostały pod parlament gdzie demonstranci sforsowali bariery oddzielające ich od budynku. Około pięciotysięczna demonstracja miała miejsce w Auckland. Demonstranci wzywali rząd do odstąpienia od udziału ich kraju w pakcie. Na transparentach wypisane były hasła przeciwko dyktatowi korporacji. Demonstracja miała miejsce także przed budynkiem konsulatu USA.

W protestach wzięły udział opozycyjne partie polityczne oraz związki zawodowe. Demonstracje miały miejsce w 21 miastach na terenie kraju. Kontrowersyjna umowa handlowa ma obejmować USA i 11 innych krajów Azji i Pacyfiku: Australię, Nową Zelandię, Kanadę, Chile, Japonię, Malezję, Meksyk, Singapur, Peru, Wietnam i Brunei. Ma ona na celu zwiększenie inwestycji wielkiego biznesu w regionie poprzez nieskrępowaną wymianę handlową.

Przeciwnicy umowy wskazują na tajemnicę w jakiej prowadzone są dotyczące jej rozmowy. Mówią także o zagrożeniu suwerenności kraju poprzez ogromny wpływ korporacji i możliwość omijania wielu przepisów prawa. Demonstranci domagali się także publicznego wglądu do dokumentu. Początkiem tego miesiąca na Hawajach miały miejsce czterodniowe rozmowy dotyczące umowy, jednak nie udało się dojść do porozumienia w kwestii jej ostatecznego kształtu. Premier Nowej Zelandii John Key powiedział, że spodziewa się zakończenia rozmów do końca roku.

na podstawie: rt.comŹródło: AUTONOM.PL


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 17 sierpień 2015 12:05
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Nowa Zelandia: Protesty przeciwko umowie handlowej