Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Niemcy: Kilkadziesit tysicy osb protestuje w Berlinie przeciwko TTIP
Kategoria: Wiadomości   Niedziela, 11 październik 2015 10:46 Autor: admin

Niemcy: Kilkadziesit tysicy osb protestuje w Berlinie przeciwko TTIP

Kilkadziesiąt tysięcy osób w sobotę bierze udział w demonstracji w Berlinie przeciwko planowanej umowie UE-USA o wolnym handlu (TTIP). Niemieccy przeciwnicy porozumienia obawiają się m. in. obniżenia standardów w dziedzinie ochrony środowiska.

Protestujący, domagający się "sprawiedliwego handlu światowego", zgromadzili się przed Dworcem Głównym w Berlinie, oczekując na przemówienie szefa partii Zieloni Antona Hofreitera. Program demonstracji przewiduje marsz przez miasto w kierunku Kolumny Zwycięstwa w Tiergarten, gdzie odbędzie się wiec końcowy.

Organizatorzy zapowiedzieli udział 50 tys. osób; telewizja publiczna ARD mówi - powołując się na dane policji - o 40 tys. uczestników.

Demonstrację w Berlinie zorganizowały związki zawodowe oraz organizacje ochrony środowiska i ochrony konsumentów. Przeciwnikami porozumienia z USA i Kanadą (CETA) są partie opozycyjne - Zieloni i Lewica.

Krytycy obu porozumień obawiają się obniżenia obowiązujących w Europie standardów ekologicznych i socjalnych. Niepokoi ich perspektywa zniesienia ceł oraz utrzymywanie w tajemnicy szczegółów negocjacji. Domagają się przerwania negocjacji z USA i odrzucenia ratyfikacji umowy z Kanadą.

UE i USA mają jeszcze w październiku wymienić się nowymi ofertami taryf celnych w ramach rozmów o umowie o wolnym handlu (TTIP). Komisja Europejska chce przyspieszyć utrzymywane w tajemnicy przed opinią publiczną negocjacje, by do końca roku mieć propozycje tekstu wszystkich rozdziałów.

Tajne rozmowy UE-USA na temat transatlantyckiej umowy handlowo-inwestycyjnej (tzw. TTIP) toczą się od 2013 roku. Bruksela liczy jednak na to, że rozmowy uda się zakończyć przed zaplanowanymi za rok wyborami w USA.

jk

 

Źródło: Lewica.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(11 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 11 październik 2015 10:35
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Niemcy: Kilkadziesit tysicy osb protestuje w Berlinie przeciwko TTIP