Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Francja prowadzi tajne działania zbrojne w Libii
Kategoria: Wiadomości   Czwartek, 25 luty 2016 12:00 Autor: admin

Francja prowadzi tajne działania zbrojne w Libii

Francja prowadzi tajne działania zbrojne w Libii foto: Wikimedia Commons/CC

Zniszczona przez wieloletni konflikt zbrojny Libia znów stała się teatrem działań wojennych. Jak donosi Le Monde, Francja we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią prowadzi "tajną wojnę" z terrorystycznym ugrupowaniem Państwo Islamskie.

Prezydent Francji Francois Hollande wyraził zgodę na nieoficjalną misję wojskową, w której biorą udział siły specjalne oraz agencja wywiadu wojskowego i strategicznego DGSE. Działania obejmują sporadyczne ataki na liderów ISIS oraz zapobieganie rozrostowi tej organizacji. Wcześniej władze Francji potwierdziły że wykonywały loty zwiadowcze nad Libią i zbudowały bazę wojskową w północnym Nigrze.

Według wersji oficjalnej, wojna prowadzona jest przeciwko Państwu Islamskiemu. Informacja na temat aktywności w Libii mogła pozostawać tajna ze względu na wielu wyznawców ISIS żyjących na terenie Francji, którzy przybyli tam wraz z uchodźcami. Ministerstwo Obrony Francji nie wydało żadnego komentarza, ale wszczęto już dochodzenie w sprawie naruszenia tajemnicy obrony narodowej.

Przypomnijmy, że w 2011 roku podczas kampanii wojennej NATO, Francja odegrała kluczową rolę i siłą obaliła rząd Muammara Kaddafiego, którego media oczerniają do dziś. Po kilku latach destabilizacji, Francja znów rozpoczęła działania zbrojne w tym kraju. W Libii funkcjonują obecnie dwa rządy które wzajemnie się zwalczają. Oficjalne zapewnienia, według których Francja prowadzi tam wojnę z Państwem Islamskim, powinniśmy jednak włożyć między bajki, gdyż podobna sytuacja ma miejsce w Syrii a jak dobrze wiemy, wojna toczy się tam wyłącznie o interesy. Powinniśmy raczej wziąć pod uwagę, że podczas agresji NATO na Libię, rodzina Kaddafiego nie została do końca zneutralizowana a Aisha al-Kaddafi, córka zamordowanego przywódcy, zapowiedziała walkę z radykalnym islamem i wojskami NATO.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Czwartek, 25 luty 2016 13:28
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Francja prowadzi tajne działania zbrojne w Libii