Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Rosja podpisuje kontrakt wart miliard dolarów na odbudowę Syrii
Kategoria: Wiadomości   Czwartek, 12 maj 2016 22:03 Napisała

Rosja podpisuje kontrakt wart miliard dolarów na odbudowę Syrii

Jak poinformował syryjski premier, Wael al-Halqi, Damaszek podpisał z Moskwą porozumienie na odbudowę powojennej Syrii. Jego wartość sięga 950 milionów dolarów. Oba kraje chcą przeznaczyć tę kwotę na odtworzenie i rozwój sektorów: energetycznego, handlowego i finansowego.

Według al-Halqi ponad 60% elektrowni nie pracuje. Aby je uruchomić potrzebne jest paliwo.
„Pomimo tak wielu zniszczeń wojennych w Syrii, nadal mamy tu infrastrukturę. Jednak produkcja prądu zależy od paliwa, a terroryści wyrządzili więcej szkód w sektorze paliwowym niż w energetycznym.” – poinformował premier.

Na mocy zawartego porozumienia Syria zaoferowała Rosji możliwość uczestnictwa w poszukiwaniach i wydobyciu ropy naftowej i gazu ziemnego, zarówno na lądzie jak i na morzu. W zakres ten wchodzi wyjątkowa propozycja modernizacji rafinerii Baniyas i budowy kolejnej rafinerii z Iranem i Wenezuelą.

Damaszek jest także gotów do rozmów z Rosją o płatnościach w walutach państwowych. Trwają negocjacje między Syrią a Rosją, Białorusią i Kazahstanem w sprawie strefy wolnego handlu. Jeśli dojdzie do podpisania porozumienia w tej sprawie, a handel osiągnie odpowiedni poziom, Damaszek zacznie płacić w lokalnych walutach.
Ponadto Syria planuje z Rosją otwarcie banku, który ułatwiłby transfer pieniężny między krajami. Bank ten podlegałby kontroli banków centralnych obu krajów.

W sprawach handlu Syria chce promować rosyjskie towary na Środkowym Wschodzie:
„Położenie geograficzne naszego kraju sprawia, że może stać się on centrum handlowym i przemysłowym dla rosyjskich firm na rynki wschodnioazjatyckie” – mówi al-Halqi.

Zapytany o syryjski eksport do Rosji premier odpowiada, że przez pierwszy kwartał 2016 Syria sprzedała więcej towarów Moskwie niż przez cały 2015 rok.

 

Tekst źródłowy: rt.com
T
łumaczenie i źródło polskie: xebola.wordpress.com


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Piątek, 13 maj 2016 02:15
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Rosja podpisuje kontrakt wart miliard dolarów na odbudowę Syrii