Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości W Kijowie powstanie ulica Bandery. Polskie MSZ umywa ręce
Kategoria: Wiadomości   Poniedziałek, 30 maj 2016 15:42 Autor: admin

W Kijowie powstanie ulica Bandery. Polskie MSZ umywa ręce

Plany uhonorowania Romana Szychewycza, głównodowodzącego UPA odpowiedzialnego za zbrodnie popełnione na Polakach, a także lidera OUN-B i UPA, Stepana Bandery nie są na Ukrainie nowością. Pomysł od dłuższego czasu lansowany jest przez szefa Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Wołodymyra Wiatrowycza.

Polskie MSZ zapewniało, że polskie placówki na Ukrainie z największą uwagą śledzą – i gdy jest to konieczne – reagują na wszelkie przejawy antypolskich stereotypów i tendencji nacjonalistycznych, interweniując u stosownych władz ukraińskich.

Wobec tego, poseł Robert Winnicki zapytał wprost:

Czy zgodnie z powyższą zapowiedzią przygotowywana jest reakcja polskiego MSZ na uczczenie w stolicy Ukrainy lidera Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów?

Odpowiedzi w imieniu MSZ udzielił wiceminister Jan Dziedziczak. Jest ona wstrząsająca i bulwersująca.

Ambasada RP w Kijowie praz Ministerstwo Spraw Zagranicznych odnotowały inicjatywę zmiany nazwy obecnego Prospektu Moskiewskiego na Prospekt Stepana Bandery, z którą w marcu 2016 r. do Rady Miejskiej Kijowa wystąpił Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej. Zgodnie z obowiązującą procedurą, ostateczne decyzje w tej sprawie poprzedzą konsultacje społeczne i głosowanie, przeprowadzone przez deputowanych Rady Miejskiej. Mając na uwadze niepewny wynik wspomnianego przedsięwzięcia, Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie widzi na tym etapie konieczności podejmowania jakichkolwiek środków zaradczych w tym względzie – czytamy w dokumencie.

Tymczasem w ostatnich dniach okazało się, że upamiętnienie antypolskich zbrodniarzy nazwami ulic jest coraz bardziej realne. Poinformował o tym osobiście szef ukraińskiego IPN, Wołodymyr Wiatrowycz. Teraz projekt musi przegłosować kijowska rada miejska.

 

Źródło: kresy.pl, Parezja


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 30 maj 2016 18:17
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości W Kijowie powstanie ulica Bandery. Polskie MSZ umywa ręce