Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Szwedzi nagrali katastrofalny lot Tu-154M
Kategoria: Wiadomości   Sobota, 04 czerwiec 2016 08:07 Autor: admin

Szwedzi nagrali katastrofalny lot Tu-154M

Szwedzi nagrali katastrofalny lot Tu-154M foto: Wikimedia Commons/CC

Kilka dni po katastrofie w Smoleńsku szwedzki Instytut Obrony Radiołączności (FRA) poinformował Agencję Wywiadu RP, że posiada nagraną rozmowę załogi samolotu Tu-154M.

„Nie jesteśmy tym zainteresowani” — odpowiedzieli Polacy według informacji TVP Info.

Według ustaleń portalu tvp.info kilka dni po katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku, w której zginął prezydent Lech Kaczyński, szwedzki Instytut Obrony Radiołączności (FRA) skontaktował się z centralą Agencji Wywiadu. Skandynawowie poinformowali służby RP, że udało im się zarejestrować rozmowę załogi samolotu Tu-154M od startu w Warszawie aż do momentu nawiązania łączności z wieżą kontroli lotów na lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku.

Szwedzi chcieli przekazać całość zarejestrowanej przez nich rozmowy polskiej stronie. Ta jednak odmówiła.

„Nie jesteśmy tym zainteresowani” — mieli usłyszeć przedstawiciele FRA. Informacja o tym, że Szwedzi chcieli przekazać nagrania rozmów załogi Tu-154M, wyszła na jaw podczas przeprowadzonego w Agencji Wywiadu audytu.

Instytut Obrony Radiołączności to szwedzka cywilna agenda rządowa odpowiedzialna za wywiad łączności. Od lat blisko współpracuje z Agencją Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) USA, zajmującą się globalną inwigilacją elektroniczną. Według Edwarda Snowdena, byłego pracownika NSA, Szwedzi byli najważniejszym ogniwem w nasłuchu Rosji. W jednej z notatek ujawnionych przez Snowdena przedstawiciele amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego dziękowali FRA za kontynuację pracy, jaką jest „cel rosyjski”, którym są m.in. „rosyjscy przywódcy”. Przedstawiciele NSA nazywają Instytut „kluczowym partnerem”.

Od lat Szwedzi blisko współpracują też z polską Agencją Wywiadu. Wspólnie wykonali przynajmniej kilka operacji nasłuchowych skierowanych na wschód — na Rosję i Białoruś.

„To sprawdzony, dobry, lojalny sojusznik” — słyszą dziennikarze TVP Info od osób związanych z Agencją Wywiadu.

 

Źródło: pl.SputnikNews.com


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(97 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 21 wrzesień 2016 11:24
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Szwedzi nagrali katastrofalny lot Tu-154M