Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Indonezja wprowadza kastrację i karę śmierci za pedofilię
Kategoria: Wiadomości   Poniedziałek, 20 czerwiec 2016 11:18 Napisała

Indonezja wprowadza kastrację i karę śmierci za pedofilię

Prezydent Indonezji, Joko Widodio, zaostrzył kary dla pedofilów. Dotychczas groziło im maksymalnie do 14 lat więzienia. Obecnie będzie to albo kara śmierci albo chemiczna kastracja. Zapisy w dekrecie prezydenckim oznaczają, że nowe prawo wchodzi w życie ze skutkiem natychmiastowym, choć parlament może jeszcze cofnąć tę decyzję.

Swoją uchwałą prezydent Widodo ściągnął na siebie krytykę wielu międzynarodowych środowisk, mimo że popyt na handel ludźmi i prostytucję opartą na przemocy (w tym gwałty) cały czas rośnie. Już wcześniej Indonezja musiała się tłumaczyć z wprowadzenia kary śmierci za przestępstwa narkotykowe. I podczas gdy społeczeństwo cieszy się z wprowadzanych zmian, to część aktywistów i zagranicznych obserwatorów odnosi się do nich krytycznie.

Powodem ostatniej decyzji prezydenta jest eskalacja przemocy seksualnej, porwań i handlu ludźmi na terenie Indonezji. Punktem zapalnym był gwałt czternastolatki popełniony przez grupę pijanych mężczyzn i chłopców. Jej ciało znaleziono kilka dni później w lesie, nagie i związane.
Według obecnych rządzących ostrzejsze kary powstrzymają część osób przed popełnieniem przestępstwa. Kara śmierci będzie grozić tym, których ofiara zmarła lub odniosła dotkliwy uszczerbek na zdrowiu psychicznym lub fizycznym. Kastrowani będą ci, którzy dopuścili się pedofilii wielokrotnie. I to między innymi z tego powodu zwalniani z więzień wyposażeni zostaną w elektroniczny system dozoru.

Przeciwnikami nowego prawa karnego są głównie obrońcy praw człowieka i działacze społeczni. Według rządu kastracja nie jest pogwałceniem praw człowieka jeśli tylko mamy do czynienia z rzetelnym procesem sądowym, jednak wielu aktywistów się z tym nie zgadza. Część z nich uważa, że rządzący panikują, ponieważ nie rozumieją na czym polega przemoc seksualna. Według nich tego rodzaju kary spowodują jedynie jej eskalację i maltretowania.
Mimo tych opinii, indonezyjski prezydent podjął już decyzję w tej sprawie. I teraz jedynie parlament może ją zmienić.

 

Tekst źródłowy: higherperspectives.com
Tłumaczenie i źródło polskie: xebola.wordpress.com


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 21 czerwiec 2016 11:09
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Indonezja wprowadza kastrację i karę śmierci za pedofilię