Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Historyczne porozumienie rządu w Kolumbii z FARC. Rebelianci zgodzili się oddać broń i zakończyć wojnę
Kategoria: Wiadomości   Sobota, 25 czerwiec 2016 08:23 Autor: admin

Historyczne porozumienie rządu w Kolumbii z FARC. Rebelianci zgodzili się oddać broń i zakończyć wojnę

Jesteśmy właśnie świadkami przełomowego wydarzenia - bojownicy kolumbijskiej organizacji zbrojnej FARC (Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii - Armia Ludowa) oraz władze tego państwa porozumiały się w sprawie zakończenia wieloletniego konfliktu. W Hawanie zatwierdzone zostały dokumenty dotyczące zawieszenia broni, ale dopiero za kilka tygodni podpisana zostanie ostateczna umowa która raz na zawsze położy kres wojnie.

Okazuje się że negocjacje rządu z dowódcami FARC zakończyły się pomyślnie. Partyzanci ogłosili wczoraj, że nadszedł już czas aby opuścić ukryte w lasach i górach obozy i zacząć "walczyć" z rządem na drodze politycznej. Oznacza to że FARC przekształci się w lewicowy ruch polityczny.

Strony zgodziły się że należy zlikwidować biznes narkotykowy który pozwolił finansować działania zbrojne a partyzanci powrócą do cywila i oddadzą broń w ciągu 180 dni od podpisania końcowej umowy. Proces ten będzie nadzorowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W tym celu mają powstać specjalne obozy, gdzie rebelianci złożą broń.

Prezydent tego kraju Juan Manuel Santos chce zorganizować referendum zanim władze podpiszą ostateczną umowę i dojdzie do oficjalnego zakończenia wojny. Kolumbia jest teraz na dobrej drodze do pokoju, gdyż grupa FARC jest gotowa współpracować. Niektóre media już spekulują, że wszystkie ustalenia wejdą w życie 20 lipca, czyli podczas Święta Niepodległości Kolumbii.

Wojna domowa w Kolumbii trwała od 1964 roku. W wyniku wieloletniego konfliktu zginęło ponad 250 tysięcy ludzi, ponad 5 milionów osób zmuszonych było opuścić swoje miejsce zamieszkania. Organizacja zbrojna FARC składa się obecnie z kilkunastu tysięcy ludzi i jest prawdopodobnie największą grupą paramilitarną w Ameryce Południowej. Jest wspierana głównie przez Kubę i Wenezuelę, lecz teraz nawet te państwa zachęcały rebeliantów do zawarcia pokoju.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Piątek, 24 czerwiec 2016 21:01
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Historyczne porozumienie rządu w Kolumbii z FARC. Rebelianci zgodzili się oddać broń i zakończyć wojnę