Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Wojskowy zamach stanu w Turcji! Czołgi na ulicach!
Kategoria: Wiadomości   Sobota, 16 lipiec 2016 09:09 Autor: admin

Wojskowy zamach stanu w Turcji! Czołgi na ulicach!

Bosfor zablokowany, nad Ankara latają śmigłowce. To próba wojskowego zamachu stanu – przynajmniej tak oświadczył premier Binali Yildirim. Zbliża się koniec Erdogana?

Zaczęło się około godziny 21.00, nad stolicą Turcji latały F-16, słychać było strzały, do miasta wjechały transportery opancerzone. Nie są jeszcze znane szczegóły ani personalia. Póki co premier Turcji lakonicznie oświadczył, że „grupa wojskowych usiłuje przejąć władzę w kraju”, zaś rząd dołoży wszelkich starań, aby do tej sytuacji nie dopuścić.

– Pewna liczba ludzi podjęła nielegalne działania poza strukturą dowodzenia. Wybrany przez naród rząd nadal sprawuje swe funkcje. Rząd ten ustąpi tylko wtedy, jeśli zadecyduje o tym naród – miał powiedzieć Yildirim w telewizji NTV.

Żandarmeria wojskowa częściowo zamknęła dwa mosty nad cieśniną Bosfor, łączące Europę z Azją. Agencja Reutera doniosła o czołgach, które wjechały na lotnisko Ataturka. Premier twierdzi, że uruchomił już siły bezpieczeństwa. „Nic nie zaszkodzi tureckiej demokracji” – miał uspokajać dziennikarzy. Tymczasem wojskowi, którzy podjęli próbę przejęcia władzy, wydali oświadczenie. Piszą w nim m.in.: „Przejmujemy w kraju władzę w celu ochrony demokratycznego porządku i praw człowieka. Zobowiązujemy się przestrzegać wszystkich zobowiązań międzynarodowych, jakie ma Turcja.

Będziemy informować o dalszym rozwoju sytuacji nad Bosforem.

-----------

Agencja Reutera podała, że w wydanym komunikacie siły zbrojne Turcji poinformowały o „całkowitym przejęciu władzy” w państwie w celu przywrócenia porządku demokratycznego.

– Pewna liczba ludzi podjęła nielegalne działania poza strukturą dowodzenia. Wybrany przez naród rząd nadal sprawuje swe funkcje. Rząd ten ustąpi tylko wtedy, jeśli zadecyduje o tym naród – powiedział Yildirim, cytowany przez prywatną turecką telewizję NTV.

BBC pisze, że jeden z najważniejszych generałów został wzięty jako zakładnik w kwaterze głównej wojska. Z lotniska Ataturka w Stambule zostały odwołane wszystkie wyloty.

– Według telewizji TRT godzina policyjna została ogłoszona na terenie całego kraju.

– Jak informują media tureckie, do bankomatów ustawiły się długie kolejki ludzi. Mnóstwo osób ruszyło także do supermarketów i na stacje benzynowe, aby zaopatrzyć się w zapasy potrzebnych produktów.

– Erdogan wzywa do ludowego oporu i walki z armią. „Jeśli ludzie posłuchają, a armia się nie ugnie – będzie masakra. I wojna domowa.”

O północy zwolennicy Erdogana wyszli na ulice krzycząc Allahu Akbar.

– Kilka minut później poinformowano, że turecka armia zastrzeliła uczestnika manifestacji zwolenników prezydenta Erdogana, który biegł w kierunku pozycji zajmowanych przez wojsko, krzycząc „Allahu Akbar”. Co kilkanaście minut spływają nowe informacje, prawdopodobnie nie uda się zapanować nad sytuacją i uniknąć rozlewu krwi.

– Wojskowe helikoptery ostrzeliwują Pałac Premiera znajdującego się w Cankayi, w centralnej dzielnicy Stambułu. Do budynku zbliżały się również czołgi.

– Z relacji mediów wynika, że również zwolennicy Erdogana posiadają broń, otworzyli ogień do helikopterów.

– O1:00 według agencji Reuters puczyści mieli się poddać. Władze twierdzą, że siły wierne rządowi przejmują kontrolę nad sytuacją.

– 5 minut później docierają do nas informacje, że myśliwiec sił rządowych zestrzelił wojskowy helikopter Sikorsky, biorący udział w puczu.

– 01:10 17 policjantów zostało zabitych.

– 01:30 Sekretarz generalny NATO wezwał do spokoju i pełnego poszanowania „demokratycznych instytucji i konstytucji.” Berlin: „demokratyczny porządek w Turcji musi być przestrzegany.”

----------

— Do puczu w Turcji nie doszło. Spory nie mogą być rozwiązywane z użyciem broni. Sytuacja jest daleka od stabilnej — powiedział Tusk, który przebywa z wizytą w Ułan Bator.

Szef Rady Europejskiej zaznaczył, że kluczową kwestią pozostaje to, jak Turcja poradzi sobie z tym kryzysem. — Konsekwencje będą krytyczne dla regionu oraz dla relacji z UE — dodał. Jednocześnie zapewnił, że Wspólnota zamierza nadal współpracować z Ankarą w wielu sferach.

Ponadto Tusk napisał na Twitterze, że UE wspiera demokratyczny rząd, instytucje i praworządność.

 

Tymczasem „Haberturk” pisze o ponad 600 zatrzymanych w samym Stambule.

Według tureckich mediów, w dokonanej w nocy z piątku na sobotę przez część armii tureckiej próbie puczu zginęło 60 osób, w tym 17 policjantów. Około 150 osób zostało rannych.

W Ankarze zaatakowano parlament i budynki rządowe z użyciem czołgów i lotnictwa. Pojawiły się też informacje o walkach powietrznych.

Puczyści zajęli też studia publicznej telewizji TRT oraz prywatnej stacji CNN Turk. W sobotę rano zostali aresztowani przez wierne rządowi siły.

Prezydent Erdogan oświadczył, że „pozostanie ze swoim narodem”. — Turcja ma demokratycznie wybrany rząd i prezydenta. Spoczywa na nas odpowiedzialność i będziemy wykonywać nasze obowiązki do końca. Nie oddamy kraju najeźdźcom – zapewnił turecki przywódca.

Erdogan zapowiedział surowe kary dla uczestników puczu.

 

Inne wysoko postawione źródło poinformowało agencję, że sztab generalny obecnie kontrolują siły prorządowe, ale zwolennicy puczu nadal stawiają pewien opór.

Puczyści mają kilka śmigłowców i samolotów wojskowych. Władze Turcji ostrzegły ich, że jeżeli będą używać wojskowych sprzętów, zostaną zestrzeleni.

Jednak niektóre media poinformowały, że puczyści nie przejęli pod kontrolę żadnych samolotów bojowych.

 

Z informacji agencji Anadolu wynika, że maszynę puczystów zestrzeliły siły wierne prezydentowi w Gölbaşı.

Śmigłowiec miał atakować budynek operatora satelitarnego Turksat.

------------

Agencja Reuters podała, że w Ankarze słychać było strzały, samoloty i helikoptery wojskowe latają również nad Stambułem. Minister sprawiedliwości Turcji poinformował, że za próbą puczu wojskowego stoi Fethullah Gulen, muzułmański uczony, myśliciel, pisarz, poeta, moralista i przewodnik duchowy.

Pojawiają się informacje, że wyłączona została turecka telewizja państwowa, a prokuratura wydała polecenie aresztowania każdego żołnierza z bronią na ulicach.

Tureckie media informują o strzelaninie, która miała miejsce nieopodal siedziby policji w Stambule, oraz zakładnikach przetrzymywanych w sztabie generalnym.

Premier Yıldırım zaprzecza jakoby próba puczu zakończyła się powodzeniem. Dodał, że winni poniosą konsekwencje.

Przejęta przez wojsko turecka telewizja TRT podała, że władzę w kraju przejęła „Rada Pokoju”, która ma zapewnić bezpieczeństwo obywatelom. Pojawiła się również informacja, że prezydent Erdogan poprosił o azyl w Niemczech.

Jedna z agencji informacyjnych poinformowała o bombie, która miała uderzyć w siedzibę tureckiego parlamentu.

Na ulicach tureckich miast co pewien czas rozlegają się strzały.

Państwowa telewizja TRT kilka minut przed godziną 2 w nocy czasu polskiego wznowiła nadawanie. W studiu gromadzą się ludzie z flagami i bronią. Zdaniem agencji Anadolu są to zwolennicy rządu.

 

Źródło (kompilacja): ParezjaSTRAJKSputnik PolskaNDIE.PL


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Sobota, 16 lipiec 2016 09:36
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Wojskowy zamach stanu w Turcji! Czołgi na ulicach!