Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Czarnobylskie szaleństwo: w okolicach Kijowa powstanie magazyn odpadów jądrowych
Kategoria: Wiadomości   Wtorek, 30 sierpień 2016 09:00 Autor: admin

Czarnobylskie szaleństwo: w okolicach Kijowa powstanie magazyn odpadów jądrowych

skład odpadów jądrowych w USA skład odpadów jądrowych w USA foto: Wikimedia Commons/CC

Przeznaczenie terenu pod budowę olbrzymiego magazynu w obwodzie kijowskim było jedną z pierwszych decyzji podjętych przez aktualny ukraiński rząd. Odpowiedni dekret podpisał także prezydent Poroszenko. Pieniądze również się znalazły. Na budowę magazynu jądrowego Kijów otrzyma od Stanów Zjednoczonych 260 milionów dolarów kredytu.

Na razie zaplanowano utylizację paliwa jądrowego pochodzącego z trzech ukraińskich elektrowni atomowych, a dalej — jak sprawy pójdą. Jeśli partnerzy zza oceanu dadzą jeszcze pieniędzy, to można będzie wesprzeć w tym sąsiadów europejskich, którzy też muszą gdzieś przechowywać swoje śmiecie promieniotwórcze, Amerykanie też chętnie skorzystają z takiej okazji. Jeszcze przed ostatnim majdanem Unia Europejska i Stany Zjednoczone zdradzały zainteresowanie ewentualnym przechowywaniem na Ukrainie swych odpadów promieniotwórczych. I tu nagle wszystko w tym celu jest gotowe —na razie tylko na papierze.

Według dziennikarki władze w Kijowie twierdzą, że decyzja w sprawie utworzenia cmentarzyska atomowego jest w pełni usprawiedliwiona, ponieważ wiąże się z tym samym nurtem polegającym na odejściu od Rosji. W pewnym sensie tak właśnie jest. Chodzi o to, że wyspecjalizowana rosyjska spółka, należąca do struktury Rosatomu, która przed tym była jedynym dostawcą paliwa dla ukraińskich elektrowni atomowych, nie przyjmuje paliwa obcej produkcji. Natomiast amerykańska firma, która w ostatnich latach potrafiła wyprzeć Rosjan z ukraińskiego rynku, w ogóle nie zajmuje się przetwarzaniem odpadów.

Wobec tego w zaistniałej sytuacji Ukraina ma tylko jedno wyjście, które polega na budowie własnych magazynów. Jak oświadczył minister do spraw energetyki i przemysłu węglowego Igor Nasalik, w ten sposób Kijów nie tylko zmniejszy swoje uzależnienie od Rosji, lecz również zaoszczędzi na magazynowaniu paliwa. Sugeruje się, że w tym przypadku ukraiński „Energoatom" nie będzie musiał wysyłać odpadów do przetwarzania do Rosji, płacić za to 200 milionów dolarów rocznie, a potem zabierać paliwo z powrotem — zakłada Olga Gierojewa. Teraz Ukraina będzie mogła nie tylko magazynować swoje własne odpady promieniotwórcze na swym terytorium, lecz także zarobić na magazynowaniu takich odpadów z Europy i Ameryki — zakładają zwolennicy budowy magazynu. Przy tym twierdzą oni, że będzie to budowla inżynieryjna na bardzo wysokim poziomie technologicznym.

Prawdą jest, że na świecie istnieją podobne projekty, lecz mają one charakter indywidualny i kosztują drogo. Kijów nie posiada podobnych opracowań własnych i, najprawdopodobniej, nie będzie ich miał — czyli będzie musiał wydawać pieniądze na kupno odpowiedniego projektu.

Ukraińscy ekolodzy biją na alarm. Nowy magazyn ma być zainstalowany w pobliżu dość dużego przecież miasta — Wyszgorodu, Kijów zresztą też jest niedaleko — w odległości około 90 kilometrów. Wielu ekologów twierdzi, że jest to po prostu szalony pomysł, żaden kraj na świecie nie buduje większych magazynów odpadów jądrowych obok dużych miast.

„Czyżby mało nam było jednego Czarnobylu, trzeba czegoś jeszcze?" — zadają pytanie ukraińscy ekolodzy. Jednakże pogoń Kijowa za złudnymi zyskami, przy lekceważeniu jak najbardziej realnego ryzyka, jest chyba ważniejsza od głosu rozumu" — podsumowuje dziennikarka.

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Wtorek, 30 sierpień 2016 10:21
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Czarnobylskie szaleństwo: w okolicach Kijowa powstanie magazyn odpadów jądrowych