Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Tajne więzienia na Ukrainie
Kategoria: Wiadomości   Środa, 31 sierpień 2016 10:33 Autor: admin

Tajne więzienia na Ukrainie

Tajne więzienia na Ukrainie foto: www.flickr.com/photos/ralpe/

Human Rights Watsh i Amnesty International opublikowały raport o tajnych więzieniach ukraińskiej bezpieki. Porwania i tortury. Amerykanie z Abu Ghraib byliby dumni.

Wstrząsające fakty zostały ujawnione dzięki raportom obu wspomnianych organizacji. Pierwszym był raport z 21 lipca br. pt.: „Nie istniejecie: bezprawne zatrzymania, zniknięcia i tortury na wschodzie Ukrainy”. Dotyczył on naruszeń ze strony zarówno separatystów, jak też ukraińskiej armii i służb specjalnych. W raporcie była mowa o „tajnych więzieniach” ukraińskiej bezpieki, w której przetrzymywano kilkanaście osób bez dostępu adwokatów, pomocy i poddawano torturom. Kolejny raport ukazał się 29 sierpnia.

Pod wpływem ostatniego raportu z więzień tych wypuszczono 13 osób. Nastąpiło to po spotkaniu przedstawicieli HRW i AI z głównym prokuratorem wojskowym Ukrainy Anatolijem Matiosom i przekazaniu mu spisu 16 przetrzymywanych osób.

Obrońcom praw człowieka udało się skontaktować z 5 osobami spośród wypuszczonych. Troje oświadczyło, że będzie domagać się sprawiedliwości na drodze sądowej. Dwoje ze strachu o swoje życie i swoich bliskich odmówili kontaktu i podania swoich danych do publicznej wiadomości. Tłumaczy się to tym, że władze więzień uprzedzały uwalnianych, że jeżeli będą mówiły o szczegółach swojego przetrzymywania, to ryzykują represje skierowane przeciwko nim i ich rodzinom.

Wasilij Volga, przewodniczący Sojuszu Lewicowych Sił tak skomentował tę sytuację na portalu swojej partii: “Ukrainą kierują przestępcy wojenni i dzisiaj jesteśmy świadkami pokazania prawdy o zbrodniach przeciwko ludzkości ze strony kierownictwa kraju. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że któryś z uwolnionych więźniów znajdzie w sobie siły zwrócić się do międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości i przestępcy będą ukarani”

W tajnych więzieniach pozostaje jeszcze 5 osób, informują ukraińscy obrońcy praw człowieka. Dwoje z nich to obywatele Rosji, troje to obywatele Ukrainy.

 

Źródło: STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 31 sierpień 2016 11:08