Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Foreign Policy o krwawej walce z dziennikarzami w Ukrainie
Kategoria: Wiadomości   Środa, 07 wrzesień 2016 18:39 Autor: admin

Foreign Policy o krwawej walce z dziennikarzami w Ukrainie

Poza tym są podstawy, by przypuszczać, że ukraiński rząd nie jest ostatnim uczestnikiem tego prześladowania — pisze amerykański periodyk Foreign Policy.

W artykule podkreślono, że ostatnim wstrząsającym wydarzeniem było zabójstwo w lipcu dziennikarza Pawła Szeremeta. „Mając na uwadze smutny rekord Ukrainy w skuteczności śledztw w sprawie przemocy wobec dziennikarzy, ukraiński prezydent Petro Poroszenko szybko oświadczył, że w dochodzenie zaangażują się amerykańscy śledczy z FBI. Jednak po ponad miesiącu śledztwo albo utkwiło w miejscu, albo nigdy nie było dla władz priorytetem — do tej pory nikogo nie aresztowano, nie poinformowano też, że w tej sprawie pojawili się podejrzani" — pisze Ian Bateson, autor materiału. 

Nie jest to jedyne przestępstwo popełnione w stosunku do dziennikarzy. Tylko w 2016 roku popełniono 110 przestępstw dotyczących pracowników mediów — podkreśla "Foreign Policy", powołując się na dane Instytutu Masowej Informacji, działającej w Kijowie organizacji pozarządowej. 

„Jest to nakręcanie spirali przemocy, a brak reakcji ze strony rządu przypomina zastraszanie i cenzurę, z którymi media zetknęły się w Ukrainie za rządów poprzednich przywódców politycznych" — twierdzi Bateson.

Przypomina on o zabójstwie w 2000 roku założyciela gazety "Ukraińska Prawda" Georgija Gongadze, który został najpierw porwany, a później ścięty. „Co roku 16 września, w rocznicę śmierci Gongadze, odbywa się wiec przeciwko przemocy wobec dziennikarzy. W tym roku listę uzupełni Szeremet" — pisze autor.

W 2016 roku doszło do jeszcze jednego naruszenia wolności słowa na Ukrainie, kiedy strona Mirotworiec, podejrzana o bezpośrednie związki z rządem, opublikowała dane osobowe dziennikarzy naświetlających wydarzenia w Donbasie. 

Jednocześnie największe obawy Batesona wzbudza fakt, że dane osobowe pracowników mediów w serwisach społecznościowych rozprzestrzenił doradca ministra spraw wewnętrznych Anton Gieraszczenko. Natomiast sam minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow oświadczył, że „strona Mirotworec" jest dla niego sojusznikiem i ma większe znaczenie niż skargi „liberalnych separatystów". 

Reakcję Poroszenki trudno jest również nazwać adekwatną — pisze "Foreign Policy". Dopiero po kilku tygodniach międzynarodowej presji potępił wreszcie działania Mirotworca, chociaż w tym samym oświadczeniu strzelił sobie w kolano — wezwał dziennikarzy, aby nie pisali negatywnych materiałów na temat Ukrainy. 

Nie są to jedyne świadectwa „prześladowań". Latem doszło do innych ataków, które zostały pominięte na tle zabójstwa Pawła Szeremeta. Pracownica ukraińskiej redakcji "Forbes" Maria Ridwan została zaatakowana przez nożownika, brutalnie pobito Siergieja Gołowniowa. Redakcję „Hromadske TV" zaatakowały „trolle", które próbowały podważyć renomę niezależnej telewizji. Koniec końców to wszystko doprowadziło do podpalenia budynku telewizji Inter — pisze Bateson.

„Po zabójstwie Szeremeta stało się jasnym, że ukraiński rząd nie może i nie będzie bronił dziennikarzy. Pomimo nieadekwatnej reakcji ze strony władz pojawia się coraz więcej dowodów na to, że ukraiński rząd próbuje zastraszyć media. Jeśli klimat medialny będzie nadal się pogarszał, uniemożliwi to Ukrainie stanie się nowoczesnym i otwartym państwem" — podsumowuje "Foreign Policy".

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 07 wrzesień 2016 20:48
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Foreign Policy o krwawej walce z dziennikarzami w Ukrainie