Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Najsilniejsza w historii KRLD próba jądrowa
Kategoria: Wiadomości   Piątek, 09 wrzesień 2016 08:33 Autor: admin

Najsilniejsza w historii KRLD próba jądrowa

Epicentrum wstrząsów o sile od 4,8 do 5,3 znajdowało się w rejonie północnokoreańskiego ośrodka prób jądrowych. Aktywność sejsmiczna była na tyle duża, że odczuli ją nawet mieszkańcy graniczącego z Koreą Północną rosyjskiego Kraju Nadmorskiego. Stacja sejsmiczna „Jużnosachalińsk” poinformowała RIA Novosti, że do trzęsienia ziemi w KRLD doszło na głębokości 12 km. 

Pjongjang potwierdził doniesienia o nowych testach. W specjalnym wydaniu Koreańska Centralna Telewizja podała, że kraj nadal będzie rozwijał swój program jądrowy.

Wstrząsy sejsmiczne najpierw zarejestrowała Służba Geologiczna USA. Według jej danych, epicentrum znajdowało się w pobliżu miejscowości położonej w odległości 20 km od poligonu jądrowego Pangiri.

Zarówno Seul, jak i Tokio są przekonane, że wstrząsy wywołały północnokoreańskie testy z bronią jądrową. O „przeprowadzeniu próby atomowej" poinformowali prezydent Korei Południowej Park Geun Hie oraz sekretarz generalny japońskiego rządu Yoshihide Suga.

Park Geun Hie m.in. powiedziała, że takie działania Kim Dzong Una świadczą o „maniakalnym szaleństwie” północnokoreańskiego lidera.

USA na razie nie komentują tych doniesień, ale Biały Dom został poinformowany o sytuacji na Półwyspie Koreańskim. – Monitorujemy i w dalszym ciągu oceniamy sytuację w ścisłej współpracy z partnerami w regionie – powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ned Price.

Seul oświadczył, że to już piąta północnokoreańska próba jądrowa. Eksplozja miała siłę około 10 kiloton, co oznacza, że była najsilniejsza w historii (programu atomowego KRLD) — poinformowała agencja Yonhap, powołując się na anonimowe źródło dyplomatyczne.

Natychmiast po pojawieniu się informacji o kolejnej próbie z użyciem broni jądrowej sąsiedzi Korei Północnej zaczęli monitorować promieniowanie tła. Na razie pozostaje ono w granicach normy.

Yonhap podała, że Rada Bezpieczeństwa ONZ omówi północnokoreańskie testy w piątek wieczorem z inicjatywy Seulu, Tokio i Waszyngtonu.

KRLD przeprowadziła ostatnią próbę z bronią jądrową 6 stycznia. Miesiąc później Pjongjang wystrzelił rakietę nośną ze sztucznym satelitą Ziemi.

W odpowiedzi Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na kraj sankcje. Korea Północna nie zgadza się z decyzją organizacji międzynarodowej, twierdząc, że satelita został wystrzelony w celu pokojowego badania kosmosu, a testy jądrowe przeprowadzane są ze względu na agresywną politykę USA, w samoobronie.

Seul podkreślił, że wstrząsy zarejestrowano w tym samym rejonie, co w styczniu.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Piątek, 09 wrzesień 2016 10:56
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Najsilniejsza w historii KRLD próba jądrowa