Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Ukraińscy nacjonaliści do prezydenta Izraela: “Nie było naszego udziału w Holocauście”
Kategoria: Wiadomości   Środa, 28 wrzesień 2016 13:23 Autor: admin

Ukraińscy nacjonaliści do prezydenta Izraela: “Nie było naszego udziału w Holocauście”

Reuwen Riwlin, prezydent Izraela, odbył oficjalną wizytę na Ukrainie w związku z rocznicą zbrodni w Babim Jarze. Wystąpił w Radzie Najwyższej i przypomniał Ukraińcom o udziale OUN w tym ludobójstwie. Miejscowi nacjonaliści zareagowali oburzeniem, które wyrazili językiem jawnie rewizjonistycznym.

Ołeh Liaszko, przewodniczący Partii Radykalnej, która w swoich szeregach ma wielu skrajnych nacjonalistów, na swoim profilu na Facebooku oburzył się na deputowanych do parlamentu, którzy podpadli mu tym,  że podczas przemówienia Riwlina,  a dokładniej – kiedy prezydent mówił , że wśród współuczestników nazistowskich zbrodni było wielu Ukraińców, wszyscy parlamentarzyści, prezydent i ministrowie „wstydliwie przemilczeli” ten fragment.

„Wystąpienie Riwlina poniża Ukraińców, dlatego wzywam prezydenta Izraela, by prosił o wybaczenie nasze państwo i nasz naród” – napisał Liaszko.

Szef ukraińskiego Instytut Pamięci Narodowe, Wołodymyr Wiatrowycz, znany z negowania Rzezi Wołyńskiej, powiedział, że prezydent Izraela w swoim wystąpieniu „powtórzył radziecki mit o uczestnictwie OUN w Holokauście”.

Przewodniczący Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Bohdan Czerwak, będący jednocześnie zastępcą szefa ukraińskiego Komitetu Radia i Telewizji, również odniósł się emocjonalnie do tego, co powiedział prezydent Izraela: „To, co zrobił prezydent państwa Izrael w ukraińskim parlamencie, można rozumieć jednoznacznie – spluniecie w duszę Ukraińcom. Oskarżyć OUN i to jeszcze w czasie przemówień w czasie obchodów 75 rocznicy tragedii Babiego Jaru – to poniżenie ukraińskiego narodu”.

Niestety, nie wiadomo jak zareagował na te wszystkie oskarżenia i wezwania do przeprosin sam Reuwen Riwlin, ponieważ przerwał swoją wizytę na Ukrainie i powrócił do kraju w związku ze śmiercią Szimona Peresa.

W Babim Jarze, na przedmieściach Kijowa w latach hitlerowskiej okupacji rozstrzelano ponad 100 tysięcy ludzi, przede wszystkim Żydów, ale też Ukraińców, Rosjan, Polaków i Romów.

 

Źródło: STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 28 wrzesień 2016 15:05
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Ukraińscy nacjonaliści do prezydenta Izraela: “Nie było naszego udziału w Holocauście”