Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości W niedzielę na Węgrzech referendum w sprawie imigrantów
Kategoria: Wiadomości   Sobota, 01 październik 2016 14:06 Autor: admin

W niedzielę na Węgrzech referendum w sprawie imigrantów

Według najnowszych badań opinii publicznej, większość osób, które deklarują udział w referendum, chce na to pytanie odpowiedzieć przecząco. W sondażu ośrodka Median oddanie głosu na „nie” zapowiedziało aż 83 proc. respondentów, na „tak” – tylko 13 proc. Jaki będzie ostateczny wynik referendum dowiemy się najpóźniej w poniedziałek.

Za bojkotem lub oddaniem nieważnego głosu opowiada się Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP) i kilka innych ugrupowań, a za głosowaniem twierdząco – Węgierska Partia Liberalna, która w takiej odpowiedzi widzi głos za otwartą i solidarną Europą - informuje ndie.pl.

Zdaniem Viktora Orbana niedzielne referendum to szansa zawetowania „jednego z nieludzkich zamiarów brukselskiej elity”. Ocenił, że liberalna lewica „pod dyktando Brukseli” chce „w nieograniczonej liczbie i bez pytania nas o zdanie” móc osiedlać nielegalnych imigrantów, co przywołuje „najgorsze wspomnienia: wysiedlenia i przesiedlenia mas ludzkich wbrew ich woli”.

Premier Węgier zapowiedział już, że referendum będzie miało konsekwencje publiczno-prawne i decyzję, jaka w nim zapadnie, należy w jakiejś formie uwzględnić w węgierskim systemie prawnym. Przewodniczący parlamentu Laszlo Koever powiedział we wtorek, że może dojść do nowelizacji ustaw lub wprowadzenia zmian do konstytucji.

W zeszłym tygodniu wysoko postawione źródło zbliżone do rządu powiedziało dziennikowi „Nepszabadsag”, że słyszało na spotkaniu w ścisłym gronie, jak Orban mówił, iż „w razie powodzenia referendum mógłby zaproponować modyfikację traktatu podstawowego UE”, i że według otoczenia premiera możliwe jest zaproponowanie takiej zmiany traktatu, która wzmocniłaby suwerenność państw narodowych, stawiając politykę imigracyjną państw członkowskich ponad wspólne prawo unijne.

Źródła: PAP/deon.pl / NDIE.PL


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Sobota, 01 październik 2016 18:44
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości W niedzielę na Węgrzech referendum w sprawie imigrantów