Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Do amerykańskiego sądu wpłynął pierwszy pozew sądowy przeciwko Arabii Saudyjskiej
Kategoria: Wiadomości   Poniedziałek, 03 październik 2016 09:44 Autor: admin

Do amerykańskiego sądu wpłynął pierwszy pozew sądowy przeciwko Arabii Saudyjskiej

Do amerykańskiego sądu wpłynął pierwszy pozew sądowy przeciwko Arabii Saudyjskiej foto: Wikimedia Commons/CC

Pod koniec zeszłego miesiąca informowaliśmy, że Barack Obama zawetował ustawę JASTA, która umożliwi obywatelom USA składanie pozwów przeciwko Arabii Saudyjskiej jako stronie odpowiedzialnej za atak terrorystyczny z 11 września 2001 roku i śmierć około 3 tysięcy ludzi. Kilka dni później, Senat niemal jednogłośnie odrzucił weto prezydenckie a nowa ustawa natychmiast weszła w życie. Tymczasem w sądzie w Waszyngtonie złożony został właśnie pierwszy pozew.

15 lat temu, Stephanie Ross DeSimone była w ciąży ze swoim mężem, dowódcą marynarki wojennej Patrickiem Dunnem. Mężczyzna zginął gdy w Pentagon, według oficjalnej wersji, uderzył samolot. Dziś, DeSimone wraz ze swoją córką składa pozew przeciwko Arabii Saudyjskiej, oskarżając ją o śmierć męża oraz udzielanie wsparcia dla al-Kaidy i jej lidera, Osamy bin Ladena.

Tamtego dnia, terroryści z Bliskiego Wschodu mieli dokonać niemożliwego - porwali cztery samoloty pasażerskie, swobodnie poruszali się po silnie zabezpieczonej przestrzeni powietrznej Stanów Zjednoczonych i z niesamowitą precyzją, niczym piloci z wieloletnim doświadczeniem, uderzyli w wyznaczone obiekty. Dwa samoloty rzekomo zniszczyły wieże WTC, trzeci uderzył w Pentagon, a czwarty spadł w Pensylwanii gdyż na jego pokładzie miało dojść do walki między zamachowcami a pasażerami i pilotami. Skoordynowany atak miał zostać przeprowadzony przez 19 terrorystów, z czego 15 z nich było obywatelami Arabii Saudyjskiej.

W najbliższym czasie powinniśmy spodziewać się kolejnych pozwów oraz reakcji ze strony królestwa Saudów, które utrzymuje, że nie miało nic wspólnego z wydarzeniami z 2001 roku. Rząd w Rijadzie ostro potępił ustawę JASTA. Barack Obama ostrzegał, że amerykańskim żołnierzom, znajdującym się poza granicami państwa, mogą teraz grozić pozwy sądowe np. za popełnione zbrodnie w Afganistanie i Iraku, czy inne nielegalne działania.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 03 październik 2016 10:33
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Do amerykańskiego sądu wpłynął pierwszy pozew sądowy przeciwko Arabii Saudyjskiej