Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Węgry: 300 tys. euro za prawo pobytu cudzoziemca w kraju
Kategoria: Wiadomości   Poniedziałek, 03 październik 2016 11:33 Autor: admin

Węgry: 300 tys. euro za prawo pobytu cudzoziemca w kraju

„To tylko kwestia pieniędzy. Węgierskie obywatelstwo można kupić” – powiedział w mediach profesor Miklós Losoncz z instytutu badań ekonomicznych GKI Economic Research w Budapeszcie. Według niego jest to „zdecydowanie najbardziej hojna sztuczka” pozwalająca nabyć obywatelstwo Unii Europejskiej, z którą nie jest w stanie konkurować żaden inny kraj strefy Schengen - informuje ndie.pl.

Cudzoziemcy nie muszą nawet jechać na Węgry. „Wszystko można załatwić za granicą w ambasadzie Węgier” – stwierdził Tamás Wiedemann, dziennikarz ekonomiczny dziennika „Magyar Nemzet”. Wystarczy za całą rodzinę wpłacić 300 tys. euro i poczekać miesiąc na odpowiednie pozwolenie. „Z kwoty tej zostaną zakupione obligacje państwowe i po pięciu latach cudzoziemcy dostają te pieniądze z powrotem” – wyjaśnia Wiedemann.

Węgierski program rządowych pożyczek został zainicjowany przed trzema laty przez premiera Viktora Orbana. Obligacje rządowe nie są bezpośrednio sprzedawane petentom, tylko za pośrednictwem pięciu firm, z których tylko jedna ma swoją siedzibę na Węgrzech. Pozostałe znajdują są na Kajmanach, Cyprze i w Księstwie Liechtensteinu.

Szacuje się, że z programu mogło skorzystać już prawie 4 tys. cudzoziemców, w większości Chińczyków, ale także Rosjan, Turków i Irańczyków. Ponieważ program jest korzystny dla całych rodzin, w sumie już 16 tys. obywateli krajów poza unijnych może swobodnie podróżować w strefie Schengen.

„Jestem zaskoczony, że rząd uprawia taką propagandę przed referendum, a z drugiej strony sprzedaje cudzoziemcom obligacje” – uderza w Orbana Wiedemann. Zlikwidowania programu żąda opozycyjna partia socjalistyczna. Jej lider Csaba Tóth zapowiedział podjęcie odpowiednich kroków w komisji gospodarczej, choć przy większości ugrupowania rządzącego inicjatywa nie ma najmniejszych szans. Przeciwnicy polityki Viktora Orbana doszukują się sprzeczności pomiędzy przepisami a poczynaniami premiera w kwestii imigrantów. Stanowi to dla nich oręż w uprawianiu proimigranckiej propagandy.

 

Źródło: dw.com, NDIE.PL


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 03 październik 2016 12:37
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Węgry: 300 tys. euro za prawo pobytu cudzoziemca w kraju