Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Arabia Saudyjska topi Jemen we krwi. USA: stosujcie się do naszych standardów
Kategoria: Wiadomości   Poniedziałek, 10 październik 2016 15:16 Autor: admin

Arabia Saudyjska topi Jemen we krwi. USA: stosujcie się do naszych standardów

Arabia Saudyjska topi Jemen we krwi. USA: stosujcie się do naszych standardów foto: Wikimedia Commons/CC

Wojsko Arabii Saudyjskiej  przeprowadziło w sobotę atak na uroczystość pogrzebową, zabijając ponad 140 osób. Co na to amerykańscy sojusznicy Saudów? Zastanawiają się co najwyżej nad tym, czy w świetle prawa międzynarodowego ich kraj nie zostanie uznany za współwinnego zniszczenia Jemenu.

Tylko w ubiegłym roku rząd USA sprzedał Arabii Saudyjskiej broń wartą 1,3 mld dolarów, doskonale wiedząc, gdzie i w jaki sposób zostanie użyta. To dopiero początek – na realizację w kolejce czekają kolejne kontrakty łącznie wyceniane na 22,2 mld dolarów. Ubijając ten znakomity interes, urzędnicy Departamentu Stanu nie mogli nie wiedzieć, że podczas interwencji u południowego sąsiada Saudowie bombardują nie tylko pozycje szyickich partyzantów Huti, ale i obiekty cywilne. Jak wynika z e-maili, do których dotarli dziennikarze Agencji Reutera, Amerykanie nie mieli żadnych złudzeń, że tego rodzaju sytuacje ustaną. Departament Stanu starał się co najwyżej sugerować sojusznikowi, żeby odpuścił sobie uderzenia w niektóre obiekty, m.in. instalacje wodociągowe. Szło wyłącznie o względy propagandowe – mało przekonująco brzmi amerykański lament nad Syryjczykami ginącymi od rosyjskich bomb, gdy USA przyzwala na dokładnie taki sam los Jemeńczyków. Amerykańscy rządowi prawnicy zastanawiają się co najwyżej nad tym, czy sprzedaż broni do Jemenu nie mogłaby – przynajmniej w teorii – zostać potraktowana jako współuczestnictwo w zbrodniach wojennych. Bardzo szeroką definicję wspierania zbrodni, obejmującą także wsparcie “moralne” oraz “zachęcanie”, przyjmowały międzynarodowe trybunały, zresztą za aprobatą USA.

W drugiej połowie września 60 przedstawicieli Demokratów w amerykańskiej Izbie Reprezentantów próbowało zablokować kolejną sprzedaż broni do Arabii Saudyjskiej. Powoływali się właśnie na fakt, że w świetle prawa wojennego administracja Obamy być może już jest współwinna zbrodni wojennych. Wniosek przepadł.

Jeszcze bardziej groteskowo brzmi amerykańska reakcja na tragedię z ostatniej soboty, gdy podczas nalotu na uroczystość pogrzebową w Jemenie zginęło przynajmniej 140 osób, a rany, w tym ciężkie, odniosło blisko 600. W odpowiedzi na saudyjskie komentarze o “fałszywych relacjach” i “rozdmuchiwaniu wydarzeń”, Waszyngton wezwał sojuszników do “lepszego stosowania się do amerykańskich zasad, wartości i interesów”. Specjaliści z Departamentu Stanu przekonywali również, że Ar-Rijadowi wcale nie zależy na zastraszaniu i zabijaniu cywilów, a straty wśród nich to efekt… braku doświadczenia w zakresie przeprowadzania nalotów i wystrzeliwania pocisków rakietowych. Na nieszczęście dla niedoświadczonych Saudyjczyków, przekonują Amerykanie, sprawę utrudnia im jeszcze fakt, że wróg to nie wojsko regularne. Tymczasem w centrum jemeńskiej stolicy wczoraj i dzisiaj odbyły się protesty przeciwko działaniom dowodzonej przez Saudów koalicji. Tysiące manifestantów pod miejscowym przedstawicielstwem ONZ potępiało organizację za hipokryzję i bezczynność.

 

Źródło: STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 10 październik 2016 17:22
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Arabia Saudyjska topi Jemen we krwi. USA: stosujcie się do naszych standardów