Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Putin: Winny fiaska spotkania z Trumpem zostanie ukarany
Kategoria: Informacje ze świata   Niedziela, 12 listopad 2017 17:21 Autor: Andreas

Putin: Winny fiaska spotkania z Trumpem zostanie ukarany

Subdude street art Subdude street art duncan c/Flickr/CC BY-NC 2.0

Kreml wyjaśnił, dlaczego nie doszło do prywatnego spotkania Putin-Trump.

Po kilku dniach od oczekiwanego, ale nie mającego miejsca dwustronnego spotkania prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Donalda Trumpa, pojawiły się nowe szczegóły, dlaczego do niego nie doszło.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wyjaśnił, że Stany Zjednoczone próbowały uzgodnić oddzielne spotkanie, proponując czas i miejsce, które pasowały tylko Amerykanom. Zgodnie z protokołem na tych warunkach osobiste rozmowy z udziałem prezydentów nie mogły się odbyć.

— Amerykanie nie wykazali się gibkością i, niestety, żadnych innych alternatywnych propozycji nie złożyli. Dlatego spotkanie się nie odbyło – powiedział Pieskow.

Na konferencji prasowej po wizycie w Wietnamie Putin powiedział, że rozmowy w pełnym formacie z Trumpem nie miały miejsca z powodu niedopasowania harmonogramów prezydentów i „pewnych formalności protokolarnych”, z którymi zespoły „nie potrafiły sobie poradzić”. – Zostaną za to ukarane – zapewnił rosyjski przywódca.

Później Pieskow w formie żartobliwej powiedział dziennikarzom, że prezydenckich specjalistów ds. protokołu czeka „kara”.

W kuluarach szczytu APEC w Wietnamie prezydenci kilka razu mieli okazję chwilę ze sobą porozmawiać. Rezultatem było zatwierdzenie przygotowanego wcześniej wspólnego oświadczenia w sprawie Syrii. Putin i Trump potwierdzili, że Moskwa i Waszyngton będą nadal zwalczać organizację terrorystyczną Państwo Islamskie, aż do jej całkowitego zniszczenia.

Prezydent Rosji nazwał wymianę zdań w Trumpem udaną, ale podkreślił konieczność szczegółowego omówienia dwustronnych stosunków. — Utrzymujemy normalny dialog. Niestety, jest mało czasu, dotychczas nie udało się bardziej szczegółowo omówić wszystkich aspektów naszych relacji, a mamy o czym rozmawiać i w sferze bezpieczeństwa, i w sferze współpracy gospodarczej, która obecnie została sprowadzona do zera — ocenił Putin.

Jego zdaniem brak osobnego spotkania z amerykańskim prezydentem jest świadectwem trwającego kryzysu w stosunkach między obu krajami.

Z kolei Trump, komentując szczyt APEC w Wietnamie, powiedział, że odbył „dwie lub trzy” krótkie rozmowy z Putinem. Jak dodał, obaj mieli ciepłe odczucia wobec siebie. A historia z ingerencją Rosji w wybory w USA jest „sztuczną barierą rozwiązywania problemów z Rosją”, powiedział amerykański przywódca dziennikarzom. Źródło: Sputnik Polska – najświeższe wiadomości i analityka: radio, foto, wideo, infografika


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Niedziela, 12 listopad 2017 18:01
alexjones.pl Informacje ze świata Putin: Winny fiaska spotkania z Trumpem zostanie ukarany