Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Hamas wzywa Palestyńczyków do nowej intifady
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 08 grudzień 2017 08:48 Autor: Andreas

Hamas wzywa Palestyńczyków do nowej intifady

Free Palestine Free Palestine Alisdare Hickson/Flickr/CC BY-NC 2.0

Palestyński ruch oporu Hamas wezwał Palestyńczyków do wzniecenia nowej intifady, która ma rozpocząć się od piątkowego dnia gniewu przeciwko izraelskim okupantom w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu. To reakcja ugrupowania na przedwczorajszą decyzję amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa o przeniesieniu amerykańskiej ambasady z Tel-Awiwu do Jerozolimy, co zostało uznane przez Palestyńczyków za wypowiedzenie im wojny.

Szef biura politycznego Hamasu i były premier Autonomii Palestyńskiej Ismail Hanija wezwał dzisiaj wszystkich Palestyńczyków, Arabów i muzułmanów do przeciwstawienia się decyzji Trumpa o przeniesieniu amerykańskiej ambasady do Jerozolimy i tym samym uznaniu tego miasta za izraelską stolicę. Jeden z przywódców palestyńskiego ruchu oporu stwierdził, że wczorajszy dzień gniewu na terytoriach palestyńskich powinien być pierwszym dniem nowej intifady, której celem powinno być wyzwolenie Jerozolimy.

Według Hamasu podobne działania pokażą zdolność narodu palestyńskiego do walki przeciwko polityce Trumpa, będącej w opinii ugrupowania spiskiem mającym doprowadzić do konfrontacji wymierzonej w Jerozolimę i Palestyńczyków. Jednocześnie Hamas nie uzna Jerozolimy jako stolicy Izraela, ponieważ pretensje syjonistów do tego miasta są nieuzasadnione, stąd też po decyzji amerykańskiego prezydenta Autonomia Palestyńska powinna zerwać wszelkie negocjacje pokojowe.

Hanija powiedział też, że jego ruch domaga się pilnego zwołania posiedzenia Organizacji Wyzwolenia Palestyny, która w ramach przyspieszenia pojednania narodowego powinna ustalić strategię przeciwstawienia się decyzji Amerykanów, wzmacniając tym samym opór w okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu. Hamas popiera przy tym stanowisko Turcji, wzywającej wszystkie państwa z dominującą ludnością muzułmańską do pilnego spotkania w sprawie kryzysu na Bliskim Wschodzie.

Już wczoraj doszło do pierwszych starć Palestyńczyków z policją w Ramallah, gdzie odbyła się demonstracja przeciwko działaniom amerykańskiej administracji.

Na podstawie: Hamas.ps, AlJazeera.com, Reuters.com


Źródło: Autonom.pl

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 08 grudzień 2017 09:17
alexjones.pl Informacje ze świata Hamas wzywa Palestyńczyków do nowej intifady