Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Hamas ogłasza trzecią intifadę
Kategoria: Informacje ze świata   Czwartek, 14 grudzień 2017 09:35 Autor: Andreas

Hamas ogłasza trzecią intifadę

Grafitti Banksy'ego na murze w Betlejem Grafitti Banksy'ego na murze w Betlejem Kyoung-jin Yoon/Flickr/CC-BY 2.0

Palestyńskie ugrupowanie Hamas ogłosiło rozpoczęcie trzeciej intifady. W swoim oświadczeniu palestyńskie ugrupowanie oświadczyło, że oczekuje kontynuacji muzułmańskiego dnia gniewu, podczas którego wyznawcy islamu z wielu krajów protestowali przeciwko decyzji USA o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. „Ogłosiliśmy rozpoczęcie trzeciej intifady, aby protesty nadal trwały i aby wywrzeć nacisk na USA, żeby te zmieniły swoją decyzję. W Strefie Gazy narastają akcje protestu w ramach rozpoczęcia intifady. To trzecia intifada” — oświadczył w wypowiedzi dla agencji RIA Novosti rzecznik prasowy Hamasu.

Pierwsza intifada, czyli powstanie Palestyńczyków przeciwko izraelskiej okupacji terytoriów zajętych w wyniku wojny sześciodniowej w 1967 roku miała miejsce w latach 1987-1991. W 2000 roku doszło do drugiej „intifady” sprowokowanej wizytą premiera Izraela Ariela Szarona i jego zwolenników na Wzgórzu Świątynnym. Druga intifada osłabła, ale sytuacja w strefie konfliktu izraelsko-palestyńskiego pozostawała nadal niestabilna.

W środę 6 grudnia Donald Trump ogłosił uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela i podpisał dokument o przeniesieniu amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do tego miasta. Decyzja amerykańskiego prezydenta spotkała się z pozytywnym przyjęciem w państwie żydowskim. Wywołała jednak negatywną reakcję ze strony wielu państw, głównie na Bliskim Wschodzie, a także Palestyny.

Źródło: pl.SputnikNews.com

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Czwartek, 14 grudzień 2017 10:59
alexjones.pl Informacje ze świata Hamas ogłasza trzecią intifadę