Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Europejska skrajna prawica zbiera się w Pradze
Kategoria: Informacje ze świata   Niedziela, 17 grudzień 2017 09:50 Autor: Andreas

Europejska skrajna prawica zbiera się w Pradze

Praga Praga Catalina Schuth/Flickr/Public Domain

W stolicy Czech podjęto specjalne środki bezpieczeństwa w celu ochrony dzisiejszego [16.12.17] spotkania liderów europejskich partii skrajnie prawicowych. Czescy lewicowcy mają zamiar manifestować przeciw konferencji, na którą przyjechali m.in. Holender Geert Wilders, Francuzka Marine Le Pen i Niemiec Marcus Pretzell.

Chodzi o reprezentantów partii , które 2 lata temu założyły w Parlamencie Europejskim grupę Europa Narodów i Wolności i które chcą teraz pogłębić współpracę poza strukturami Unii Europejskiej. Praska konferencja odbywa się pod hasłem „Na rzecz Europy suwerennych narodów”.

Oprócz liderów holenderskiej Partii Wolności, francuskiego Frontu Narodowego i Alternatywy dla Niemiec , do Pragi zjechali m.in. Lorenzo Fontana z włoskiej Ligi Północnej, Georg Mayer z Partii Wolności Austrii (FPÖ), która właśnie weszła do rządu, i Janice Atkinson z brytyjskiej UKIP. Polskę reprezentuje Michał Marusik z Kongresu Nowej Prawicy.

Konferencja odbywa się w 2 miesiące po sukcesie wyborczym czeskiej, skrajnie prawicowej partii Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD) urodzonego w Tokio biznesmena Tomio Okamury. SPD zdobyła 10 proc. głosów w wyborach parlamentarnych głosząc radykalne hasła antyislamskie i antyunijne. Okamura korzysta z poparcia prezydenta Czech Milosa Zemana. Zeman, znany ze swego prorosyjskiego, prochińskiego i antymuzułmańskiego dyskursu, jest faworytem czeskich wyborów prezydenckich, do których dojdzie w styczniu. W ostatni weekend był gościem kongresu SPD.

Czechy, podobnie jak Polska, są przeciwne europejskim kwotom relokacji migrantów/uchodźców. Przyjęły jedynie 12 osób. W Czechach brak mniejszości muzułmańskiej, lecz wiele czeskich partii wykorzystuje podbijane przez media obawy przed terroryzmem i przed wydatkami na uchodźców, by wykorzystać je w kampanii wyborczej o akcentach antymuzułmańskich i antymigracyjnych. Praski „szczyt” europejskich partii ksenofobicznej prawicy ma potwierdzić i rozszerzyć wzrost ich popularności na naszym kontynencie.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Niedziela, 17 grudzień 2017 10:24
alexjones.pl Informacje ze świata Europejska skrajna prawica zbiera się w Pradze