Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Komisja Europejska uruchamia procedury przeciwko Polsce
Kategoria: Informacje ze świata   Czwartek, 21 grudzień 2017 08:14 Autor: admin

Komisja Europejska uruchamia procedury przeciwko Polsce

Komisja Europejska uruchamia procedury przeciwko Polsce Álvaro Millán/Flickr/CC BY-ND 2.0

Komisja Europejska zdecydowała się na uruchomienie artykułu 7. Traktatu o Unii Europejskiej, który rozpoczyna procedurę wymierzoną w nasz kraj, a dotyczy on naruszenia „podstawowych unijnych wartości”. Brukseli nie podobają się przede wszystkim zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości, ale nałożenie sankcji będzie niezwykle trudne, ponieważ wymaga ono jednomyślności członków Unii Europejskiej.

Polska Agencja Prasowa podała, że jeszcze dzisiaj [20.12.17] odbędzie się konferencja prasowa Franza Timmermansa, holenderskiego wiceszefa Komisji Europejskiej, który poinformuje na niej o rozpoczęciu procedury wymierzonej w Polskę, opartej na artykule 7.1 Traktatu o Unii Europejskiej. Przepis ten dotyczy „istnienia wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości unijnych”, co może orzec Rada Unii Europejskiej.

Do sankcji jednak jeszcze daleka droga, a najprawdopodobniej w ogóle do nich nie dojdzie. Ich nałożenie wiąże się bowiem z koniecznością uzyskania wpierw większości czterech piątych głosów w Radzie UE w sprawie stwierdzenia naruszeń, zaś ewentualne kary zależą od jednomyślności państw unijnych. Tym niemniej uruchomienie całej procedury byłoby sprawę bezprecedensową w unijnej historii.

Zastrzeżenia brukselskich biurokratów dotyczą oczywiście reformy wymiaru sprawiedliwości. Wątpliwości unijnych komisarzy dotyczą więc ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, ponieważ ich zdaniem zróżnicowany wiek emerytalny dla sędziów zależny od ich płci narusza zasadę równości zapisaną w unijnych przepisach, a ponadto KE nie podobają się uprawnienia prawne ministra sprawiedliwości do uznaniowego przedłużania ewentualnej kadencji sędziów po uzyskaniu przez nich wieku emerytalnego.

Na podstawie: rp.pl, wpolityce.pl.Źródło: AUTONOM.PL


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Czwartek, 21 grudzień 2017 10:50
alexjones.pl Informacje ze świata Komisja Europejska uruchamia procedury przeciwko Polsce