Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Izrael ogłasza nowy plan osadnictwa na Zachodnim Brzegu
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 22 grudzień 2017 13:45 Autor: Andreas

Izrael ogłasza nowy plan osadnictwa na Zachodnim Brzegu

Izrael ogłasza nowy plan osadnictwa na Zachodnim Brzegu Eugenio Menescardi/Flickr/Public Domain

Władze Izraela ogłosiły nowy plan osadnictwa na Zachodnim Brzegu, który zakłada budowę w Dolinie Jordanu trzech nowych i powiększenie już istniejących osad w celu rozmieszczenia 10 tysięcy osadników w ciągu najbliższego dziesięciolecia.

Plan rozwoju działalności osadniczej został opracowany przez Ministerstwo Budowy, Ministerstwo Rolnictwa i Żydowski Fundusz Narodowy. „Dziś na terytorium Doliny Jordanu mieści się 20 osad, w których zamieszkuje 4,4 tys. osadników. W ramach wysiłków zmierzających do powiększenia osad w Dolinie Jordanu Ministerstwo Budowy promuje budowę trzech nowych osad” — czytamy na stronie resortu budowy.

Plan przewiduje też powiększenie już istniejących osad poprzez budowę 14 nowych dzielnic. Tym sposobem w ciągu najbliższego dziesięciolecia w Dolinie Jordanu zostanie rozmieszczonych kolejnych 10 tysięcy izraelskich osadników. „Dolina Jordanu jest pasem bezpieczeństwa na wschodzie Izraela. Aktywna działalność osadnicza w dolinie daje izraelskim obywatelom gwarancję bezpieczeństwa. Zachowanie kontroli nad tym terytorium ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa” — oświadczył minister budownictwa Yoav Galant.

Działalność osadnicza na okupowanym Zachodnim Brzegu i w anektowanej Wschodniej Jerozolimie, gdzie już dziś mieszka prawie 600 tysięcy Izraelczyków, przyjęto uważać za główny negatywny bodziec w relacjach Izraela ze wspólnotą międzynarodową i jedną z głównych przeszkód na drodze pokojowego współistnienia z Palestyńczykami, którzy odbierają ją jako politykę umacniania państwa żydowskiego na zajętych terytoriach.

Źródło: pl.SputnikNews.com

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Piątek, 22 grudzień 2017 14:07
alexjones.pl Informacje ze świata Izrael ogłasza nowy plan osadnictwa na Zachodnim Brzegu