Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Amerykanie obrzuceni pomidorami w Betlejem. Izrael przeciw Ahed Tamimi
Kategoria: Informacje ze świata   Środa, 31 styczeń 2018 11:06 Autor: Andreas

Amerykanie obrzuceni pomidorami w Betlejem. Izrael przeciw Ahed Tamimi

Ahed Tamimi Ahed Tamimi Alberto Hugo Rojas/Flickr/CC BY-SA 2.0

Dyplomatyczna delegacja amerykańska musiała dziś uciekać z Betlejem, gdy stała się celem palestyńskich manifestantów rzucających zgniłymi pomidorami. Protest przeciw uznaniu przez prezydenta Trumpa Jerozolimy (Al-Kuds) za stolicę Izraela odbył się w przeddzień planowanego na jutro procesu 16-letniej Ahed Tamimi, aresztowanej w grudniu przez izraelskie władze okupacyjne za „napaść na żołnierza”.

Delegacja amerykańska z konsulatu amerykańskiego w Jerozolimie przyjechała do Betlejem na rozmowy w tamtejszej Izbie Gospodarczej. Przy okazji miało odbyć się seminarium na temat handlu internetowego. Nagle na salę wtargnęli jednak manifestanci z transparentem „Syjonizm=nazizm=faszyzm”. Amerykanie błyskawicznie spakowali się i rzucili do samochodów, które zostały obrzucone pomidorami.

Amerykański departament stanu wydał oświadczenie, w którym zaznacza, że „Stany Zjednoczone są przeciwne odwoływaniu się do przemocy, by wyrażać opinie polityczne”. Skrytykował manifestantów, którzy nie mogą pogodzić się z uznaniem przez USA ich miasta zdobytego przemocą przez Izraelczyków pół wieku temu za wyłączną własność państwa żydowskiego.

Proces Palestynki Ahed Tamimi przed izraelskim sądem wojskowym miał się zacząć jutro, we środę, w jej 17 urodziny. Jednak dziś Izrael odroczył ostatecznie rozprawę do 6 lutego. Została aresztowana po wymierzeniu policzka żołnierzowi izraelskiemu, który zmasakrował jej 14-letniego kuzyna. Stała się ikoną palestyńskiego zaangażowania przeciw izraelskiej okupacji, grozi jej 7 lat więzienia.

Liczne organizacje praw człowieka, Unia Europejska, jak też Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka wyraziły protesty lub zaniepokojenie „nieproporcjonalnym” postępowaniem władz izraelskich wobec Ahed. Jej mały kuzyn został przez przechodzących Izraelczyków zmasakrowany strzałem gumową kulą w twarz z najbliższej odległości, podczas gdy stał przed domem Tamimich. Jakimś cudem przeżył. We wsi odbywała się wówczas manifestacja przeciw uznaniu przez Trumpa Jerozolimy za stolicę Izraela, podobnie jak dziś w Betlejem.


Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 31 styczeń 2018 15:25
alexjones.pl Informacje ze świata Amerykanie obrzuceni pomidorami w Betlejem. Izrael przeciw Ahed Tamimi