Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Dwudniowa wizyta prezydenta Turcji w Rzymie i Watykanie
Kategoria: Informacje ze świata   Wtorek, 06 luty 2018 09:21 Autor: Andreas

Dwudniowa wizyta prezydenta Turcji w Rzymie i Watykanie

Tayyip Erdogan Tayyip Erdogan Bob Nearbone/Flickr/CC BY-SA 2.0

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan został przyjęty przez papieża Franciszka I na dwudniowej wizycie w Stolicy Apostolskiej.

Tematami rozmów mają być Jerozolima jako stolica Izraela oraz turecki atak na kurdyjskie enklawy w Syrii, określany przez tureckiego prezydenta jako wojna z terroryzmem. Poza tym liderzy mają omówić ksenofobię, islamofobię i kryzys humanitarny w Syrii.

Priorytetem Erdogana jest omówienie ostatniego uznania przez Stany Zjednoczone Jerozolimy jako stolicy Izraela. „Papież i ja zgadzamy się w sprawie Jerozolimy, nikt nie może podejmować jednostronnych kroków w sprawie miasta, które drogie jest miliardom ludzi”, twierdzi prezydent Turcji.

Tymczasem z powodu emocji jakie wywołuje atak turecki na Afrin, policja włoska zakazała organizowania protestów przeciwko tej wizycie i rozmieściła trzy i pół tysiąca funkcjonariuszy. Niemniej jednak Kurdowie zamierzają zorganizować 200-osoby protest siedzący.

I chociaż sprawa Jerozolimy może łączyć, to inne sprawy znacząco dzielą. Grupa włoskich intelektualistów napisała do papieża list, w którym ostrzega, że „turecka inwazja w północnej Syrii może jedynie oznaczać początek nowego, krwawego konfliktu, który z pewnością ściągnie na region nową katastrofę, nieuchronnie zabije dzieci, przyniesie głód i ponownie zmusi do ucieczki lokalną populację”. Papież Franciszek I, w ostatniej encyklice z okazji Międzynarodowego Dnia Uchodźców, wystąpił jako rzecznik przyjmowania uchodźców i migrantów.

Podobnie zdecydowane stanowiska papieża wobec korupcji czy demokracji i humanizmu, sprzeczne są z działaniami rządu prezydenta Erdogana, który zmierza do stworzenia dyktatury w kraju. (j)

 


Źródło: Euroislam


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 06 luty 2018 12:17
alexjones.pl Informacje ze świata Dwudniowa wizyta prezydenta Turcji w Rzymie i Watykanie