Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gdzie jest protestująca Iranka?
Kategoria: Informacje ze świata   Sobota, 10 luty 2018 08:00 Autor: Andreas

Gdzie jest protestująca Iranka?

Zdjęcie z mediów społecznościowych w Iranie Zdjęcie z mediów społecznościowych w Iranie unknown/social media/iran

Kobieta, która stała się anonimową twarzą protestów w Iranie z grudnia zeszłego roku, jest teraz tematem kampanii w mediach społecznościowych w tym kraju.

Irańczycy pytają, gdzie się podziała. Wcześniejsze doniesienia o aresztowaniu kobiety 27 grudnia zostały potwierdzone przez prawniczkę zajmującą się prawami człowieka, Nasrinę Sotoudeh, która dodała, że protestująca ma 31 lat, i jest matką 20-miesięcznego dziecka.

Sotoudeh, która sama kiedyś była więźniem politycznym, jest pierwszą działaczką na rzecz praw obywatelskich, która ujawniła więcej informacji na temat tej młodej kobiety. „Nasze śledztwo potwierdza, że młoda kobieta, której nazwiska wciąż nie znamy, została aresztowana tego samego dnia” – napisała na Facebooku w niedzielę, zamieściła również zdjęcie z  miejsca, w którym protestująca została po raz pierwszy aresztowana. „Wkrótce potem została zwolniona, ale ponownie ją aresztowano” – dodała Sotoudeh.

Od 17 stycznia hasztag po persku i jego odpowiedniki w języku angielskim #where_is_she i #WhereIsShe – zostały użyte ponad 28 000 razy na Twitterze, a także w innych kanałach mediów społecznościowych w kraju, w którym za sprzeciw często grożą represje.

Fotografia kobiety po raz pierwszy została powszechnie wykorzystana w związku z kampanią nazywaną Białą Środą, kiedy to Iranki noszą białe stroje w proteście przeciwko surowym zasadom dotyczącym ubioru. Od czasu rewolucji irańskiej z 1979 roku kobiety są zmuszane do zakrywania włosów oraz noszenia okryć sięgających za kolana, zgodnie z islamskim prawem dotyczącym skromności.

Anonimowa kobieta zyskała międzynarodową sławę, ponieważ jej wizerunek stał się symbolem największych od 2009 roku zamieszek, w których zginęło co najmniej 20 osób protestujących przeciwko korupcji, bezrobociu i słabej gospodarce.

W grudniu i na początku stycznia krążyły plotki, że została aresztowana, a zaniepokojeni Irańczycy ponownie wykorzystali media społecznościowe, żeby dowiedzieć się więcej o jej losie. Działaczka i dziennikarka Masih Alinejad, która jest inicjatorką kampanii “Białe środy”, dodała na Twitterze perski hasztag i film, w którym występuje bez hidżabu w Stanach Zjednoczonych i powiewa białą chustą.

Masih Alinejad

„Gdybym protestowała w ten sposób w Iranie, zostałbym na pewno aresztowana, dziś powtarzam głosy milionów irańskich kobiet, które spotkały kary za sprzeciw wobec przymusowego hidżabu” – napisała.

Dziennikarz Negin Ragh opublikował również rysunek kobiety machającej chustą, wykonany na irańskim banknocie, przypominając użytkownikom mediów społecznościowych, żeby nie zapomnieli o tej bezimiennej bohaterce.

Xsara na podstawie: http://www.bbc.comŹródło: Euroislam


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Piątek, 09 luty 2018 13:11
alexjones.pl Informacje ze świata Gdzie jest protestująca Iranka?